Klątwa faraonów czyha na Biskupiej Górce

Nie wiadomo, gdzie jest grób „obcego" nam Aleksandra Wielkiego, sprzed 24 stuleci. Ale wypadałoby znać miejsca spoczynku „swoich" – naszych wielkich rodaków, którzy odeszli niedawno, zaledwie przed trzema, dwoma wiekami.

Aktualizacja: 16.01.2020 16:11 Publikacja: 16.01.2020 15:27

Nataniel Mateusz Wolf

Nataniel Mateusz Wolf

Foto: Wikimedia

Nataniel Mateusz Wolf urodził się w 1724 r. w Chojnicach, zmarł  60 lat później w Gdańsku. Był lekarzem, przyrodnikiem, astronomem, członkiem Towarzystwa Przyrodniczego w Gdańsku i Royal Society w Londynie. Leczył króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Od 1775 r. był gdańskim lekarzem, związał się z tamtejszym towarzystwem naukowym. Był prekursorem stosowania surowicy w celu szczepienia przeciwko ospie, co jest wzmiankowane w „Gdańskich wspomnieniach młodości" Joanny Schopenhauer, której rodzina była poddawana tej nowatorskiej metodzie zapobiegania chorobie. Zbudował obserwatorium astronomiczne na Biskupiej Górce w Gdańsku (częściowo z funduszy własnych), które wyposażył w nowoczesny sprzęt produkcji angielskiej. Swoje prace drukował w „Philosophical Transactions".

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty