IPN chce dłużej rozliczać komunistów

PiS wyciąga rękę do IPN i przygotowało nowelizację ustawy, która umożliwi dalsze ściganie zbrodniarzy komunistycznych.

Aktualizacja: 14.06.2020 10:53 Publikacja: 14.06.2020 10:19

Prezes IPN Jarosław Szarek

Prezes IPN Jarosław Szarek

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Pion śledczy IPN w Poznaniu skierował do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Poznaniu akt oskarżenia przeciwko Czesławowi B., byłemu sędziemu Wojskowego Sądu Rejonowego w Poznaniu.

Dotyczy on okoliczności zdarzeń mających miejsce w czasie procesu prowadzonego w 1951 roku w Poznaniu przez funkcjonariuszy prokuratury i sądownictwa wojskowego przeciwko Włodzimierzowi H., Zenonowi K., Bogdanowi P., Władysławowi F. i Telesforowi Cz. „w związku z podejrzeniem o udział w organizacji konspiracyjnej o charakterze antykomunistycznym". Analiza zebranych materiałów doprowadziła prokuratora do wniosku, że organizacja pod nazwą „Armia Krajowa w Polsce Nr. 3" wbrew tezom oskarżenia i treści wyroku nigdy nie istniała, zaś podejrzani o przynależność do niej nie zawiązali żadnego związku przestępczego, w szczególności zaś organizacji usiłującej zmienić przemocą ustrój Państwa Polskiego. Zarzuty, które im postawiono, a także wyrok, „były konsekwencją tendencyjnych działań komunistycznych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, zaś sąd nie miał podstaw do przyjęcia, że w zachowaniu oskarżonych mieszczą się znamiona zarzucanych im przestępstw" – uważa prokurator Sylwester Napieralski.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę
Historia
D-Day. Jak Hitler zareagował na wieść, że rozpoczęło się lądowanie w Normandii
Historia
Przypadki szalonego Kambyzesa II
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Historia
Paweł Łepkowski: Spór o naturę Jezusa