Zagłada Michniowa

12 i 13 lipca 1943 r. w Michniowie Niemcy dokonali ludobójstwa, które stało się symbolem męczeństwa polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Rozstrzelali i spalili żywcem co najmniej 204 osoby, w tym kobiety i dzieci, a miejscowość zrównali z ziemią.

Aktualizacja: 06.08.2020 16:27 Publikacja: 06.08.2020 14:45

Zagłada Michniowa

Foto: UtCon Collection/Alamy/BE&W

Poniedziałkowy ranek jest słoneczny, ale rześki. Wieje lekki wiatr, który powoli rozpędza mgły spływające w dolinę, w której leży Michniów. Nic nie zapowiada grozy, która nadejdzie lada moment. Część mieszkańców zaczyna się krzątać przy pracach gospodarskich, inni, głównie mężczyźni, ruszają piechotą w stronę przystanku kolejowego w Berezowie, by stamtąd udać się pociągiem do suchedniowskich i skarżyskich fabryk, jeszcze inni kierują się w stronę pobliskiego lasu, gdzie pracują przy sezonowej zrywce drewna. Niemal od razu po wyjściu z domów napotykają silne niemieckie posterunki rozstawione wokół całej wsi. „Halt"! Przejścia nie ma! Hitlerowcy musieli podkraść się pod osłoną nocy. Działają bardzo sprawnie, wedle wcześniej przygotowanego planu. Michniów otoczony jest przez dwa szczelne kordony, zewnętrzny – rozstawiony wzdłuż lasu i na wzgórzu, oraz wewnętrzny – wokół zabudowań. Dopiero teraz michniowianie zdają sobie sprawę, po co niemieccy oficerowie pojawili się dzień wcześniej we wsi. Z mapami w ręku studiowali topografię terenu, rozmieszczenie budynków i obserwowali zachowanie oraz pracę mieszkańców. Planowali zbrodnię.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec