W mojej książce „Krótka historia informatyki" tak opisałem narodziny firmy Microsoftu: „(...) warto przypomnieć dzieje Billa Gatesa, jednego z założycieli firmy Microsoft. Kariera tego niezwykłego człowieka zaczęła się od tego, że w 1975 roku, mając 19 lat, rozesłał do wszystkich producentów komputerów ofertę, że może im sprzedać translator języka BASIC. Było to zuchwalstwo: Gates NIE MIAŁ tego translatora, a dopiero chciał go zbudować. Ponieważ chętnych do zakupu nie brakowało (pierwszym był twórca ALTAIRa, Ed Roberts), Bill Gates wraz z przyjacielem Paulem Allenem pracowali dzień i noc przez sześć tygodni, po czym przedstawili propozycję BASICa, który stał się światowym standardem (...)".
Dla osób mniej oswojonych z informatyką dodam, że BASIC to język programowania, za pomocą którego użytkownik mógł nakazać komputerowi wykonywanie potrzebnych mu czynności. Takich języków programowania było w połowie lat 70. XX wieku sporo (Fortran, Algol, Cobol...), ale BASIC był z nich najprostszy dla użytkowników i przez to na powstających wtedy komputerach osobistych był szczególnie pożądany. Ale żeby określony komputer rozumiał polecenia użytkownika wydawane w języku BASIC, musiał mieć program, zwany translatorem, który zamieniał zrozumiałe dla człowieka komendy napisane w języku BASIC na zrozumiałe dla maszyny kody sterujące elektroniką komputera. Gates z Allenem stworzyli taki translator dla domowego komputera ALTAIR – chociaż nie mieli tego komputera i znali go tylko z opisu i ze zdjęcia w gazecie!
Skromne początki
Trafili w dziesiątkę, dlatego 4 kwietnia 1975 r. założyli firmę Microsoft, która produkowała i sprzedawała takie translatory także dla innych komputerów. Miejscem rejestracji tej obecnie ogólnoświatowej firmy była miejscowość Albuquerque w stanie Nowy Meksyk, miasto w istocie niezbyt wielkie. Nie mam danych dotyczących tego miasta w roku narodzin Microsoftu, ale w 1970 r. miasto Albuquerque miało 245 tys. mieszkańców, a w 1980 – 333 tys., było więc pod względem liczby ludności mniejsze od Bydgoszczy.
Firma Microsoft mimo udanego produktu, jakim był interpreter BASICA, na początku była niewielka i raczej słaba, chociaż z ambicjami: już 1 listopada 1978 r. założyła swoje pierwsze międzynarodowe biuro w Japonii, 1 stycznia 1979 r. zaś przeniosła swą siedzibę do Bellevue w stanie Waszyngton.
Batalia firmy Microsoft o sukces na światową skalę rozpoczęła się w sierpniu 1981 r. Stworzyła ona wtedy system operacyjny o nazwie MS DOS (Microsoft Disk Operating System) dla mikrokomputerów IBM PC. Dla osób mniej oswojonych z informatyką dodam, że IBM PC był tym komputerem, który sprawił, że informatyka odeszła od wiele lat trwającej linii rozwoju polegającej na budowaniu coraz większych komputerów (określanych jako „mainframe") i przeszła na masowe stosowanie komputerów osobistych (skrót PC pochodził od określenia Personal Computer). Wyjaśniam też, że system operacyjny to najważniejszy program w każdym komputerze, zarządzający pracą całej maszyny, odbierający polecenia użytkownika i uruchamiający wszystkie inne programy do konkretnych zadań.