Reklama
Rozwiń

Odwrót 3. Armii

Niemcy i Austriacy stale szli naprzód, chcąc jak najszybciej dotrzeć do Wisłoki i opanować na niej przyczółki. Zależało im także na przecięciu linii kolejowej z Tarnowa do Lwowa, aby uniemożliwić Rosjanom podciągnięcie posiłków.

Publikacja: 12.10.2007 19:02

4 maja Mackensen rozkazał prawemu skrzydłu 4. c.k. Armii obejść Tarnów od południa, kierując się na Pilzno. Tam też skierowano rezerwową 11. Węgierską Dywizję Kawalerii.

Natomiast Rosjanie znowu podjęli próbę kontruderzenia. Wprowadzili do walki elitarny III Korpus Kaukaski, stanowiący rezerwę całego Frontu Południowo-Zachodniego. Kontratakował on wraz z resztkami X Korpusu na linii Olpiny – Biecz – Wola Cieklińska (25 km frontu). Jednak uderzenia te były nieskoordynowane i pozbawione przygotowania artyleryjskiego. Rosjanie w pierwszych dniach bitwy wykorzystali bowiem większość amunicji artyleryjskiej – baterie IX i X Korpusu miały ledwie dwa, trzy pociski na działo. Tymczasem Niemcom i Austriakom amunicji nie brakowało. Narażone na morderczy ostrzał armatni oddziały carskie wykrwawiły się, odnosząc jedynie lokalne sukcesy. Udało im się nieco opóźnić postępy sojuszników, którzy 4 maja nie zdołali zdobyć przepraw na Wisłoce. Ale już około południa 5 maja Niemcy sforsowali rzekę w okolicach Żmigrodu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego