Katyń – historia kłamstwa

Aktualizacja: 02.04.2008 18:23 Publikacja: 02.04.2008 14:23

1939

23 sierpnia – Podpisanie paktu Ribbentrop – Mołotow, obejmującego m.in. umowę o zwalczaniu przez Niemcy i ZSRR polskich dążeń niepodległościowych.

17 września – Armia Czerwona przekracza granice RP.

19 września – Rozkaz Berii o utworzeniu przy NKWD ZSRR Zarządu do spraw Jeńców Wojennych i organizacji 8 obozów, w tym w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku.

1940

5 marca – List Berii do Stalina, w którym wnioskuje on o rozstrzelanie wielotysięcznej rzeszy polskich oficerów. Decyzję zatwierdza Biuro Polityczne KC WKP(b).

7 marca – Dyrektywa Berii o deportacji na 10 lat do północnych obwodów kazachskiej SRR ok. 25 tys. rodzin polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w obozach i więzieniach w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi.

marzec – Objęcie zakazem korespondencji wszystkich radzieckich obozów jenieckich

kwiecień – maj – Realizacja rozkazu Berii o „rozładowaniu” więzień zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi. Wysyłanie partiami jeńców i więźniów do miejsc przyszłych mordów, a także do Moskwy i obozu w Juchniowie.

3 kwietnia – 11 maja – 4403 polskich jeńców trafia do Kozielska. Miejsce mordu – Las Katyński.

5 kwietnia – 12 maja – 3807 polskich jeńców trafia do Starobielska. Miejsce mordu – więzienie w Charkowie.

5 kwietnia – 22 maja – 6288 polskich jeńców trafia do Ostaszkowa. Miejsce mordu – budynek zarządu NKWD w Kalininie (dziś Twer).

kwiecień – maj – 7305 polskich jeńców zostaje zamordowanych najprawdopodobniej w Kijowie, Charkowie, Cheroniu i Mińsku. Miejsca ukrycia zwłok pozostają nieznane.

1941

15 października – Premier Władysław Sikorski przekazuje ambasadorowi ZSRR w Londynie listę oficerów potrzebnych przy organizacji polskiej armii. Miesiąc później otrzymuje odpowiedź, że wszyscy oficerowie przebywający w ZSRR zostali zwolnieni.

14 listopada – Ambasador RP w Moskwie Stanisław Kot ponawia pytanie o polskich oficerów. Odpowiedzi brak.

3 grudnia – Premier Sikorski w obecności generała Władysława Andersa ponawia pytanie przed Stalinem. Stalin odpowiada, że polscy oficerowie uciekli do Mandżurii. Jak wyliczono, rząd RP ponad 50 razy zwracał się z pytaniem o los polskich jeńców do władz ZSRR.

1943

luty – Niemcy rozpoczynają poszukiwania mogił w Lesie Katyńskim.

10 kwietnia – Na polecenie władz Generalnej Guberni do Smoleńska wyrusza z Krakowa delegacja „społeczeństwa polskiego”, której członków wybiera uprzednio wydział propagandy rządu GG.

11 kwietnia – Niemiecka Agencja Transocean po raz pierwszy informuje o „odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich”.

12 kwietnia – Radio Berlin podaje wiadomość, że ofiary były jeńcami sowieckiego obozu w Kozielsku.

13 kwietnia – Konferencja prasowa w niemieckim Auswartiges Amt w Berlinie o mordzie polskich oficerów w Lesie Katyńskim.

15 kwietnia – Władze ZSRR zarzucają Niemcom chęć zatuszowania własnych zbrodni w Lesie Katyńskim.

17 kwietnia – Rząd polski wydaje oświadczenie, w którym informuje, że zwrócił się do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża z prośbą o wysłanie delegacji do Katynia.

22 kwietnia – Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Max Huber informuje, że jest gotów zamówić neutralnych rzeczoznawców, pod warunkiem że – zgodnie z memorandum z 12 września 1939 roku – wszystkie zainteresowane strony osiągną w tej sprawie porozumienie.

24 kwietnia – Ambasador ZSRR w Londynie Iwan M. Majski domaga się od rządu RP wycofania prośby do MKCK oraz złożenia deklaracji, że zbrodni katyńskiej dokonali Niemcy

28 kwietnia – Międzynarodowa Komisja Lekarska przybywa do Smoleńska. W jej skład wchodzi 12 specjalistów: z Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Włoch, Chorwacji, Holandii, Protektoratu Czech i Moraw, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii i Węgier.

29 – 30 kwietnia – Prace komisji w Lesie Katyńskim.

4 maja – Na łamach wydawanego w Berlinie „Volkischer Beobachter” ukazuje się protokół Komisji, z którego wynika, że rozstrzeliwania odbywały się w marcu i kwietniu 1940 roku. Dokument potwierdza dokonanie zbrodni na polskich oficerach i wskazuje – choć nie wprost – jej sprawców.

1944

styczeń – Generał Zygmunt Berling (jedna z 395 osób, które uniknęły rozstrzelania) nad grobami katyńskimi oskarża o zbrodnię Niemców.

1945

lipiec – Jeden z członków Międzynarodowej Komisji Lekarskiej Czech Frantisek Hajek, wycofuje swoje poparcie dla raportu komisji i oskarża o zbrodnię katyńską Niemców.

16 października – Akt oskarżenia przywódców Trzeciej Rzeszy w Norymberdze, na wniosek prokuratorów ZSRR zawiera zarzut wymordowania 11 tysięcy polskich oficerów w Lesie Katyńskim we wrześniu 1941 roku.

1946

13 – 14 lutego – Sowiecki prokurator wygłasza w Norymberdze mowę oskarżycielską, w której mord katyński uznaje za akt ludobójstwa.

1 – 3 lipca – Sąd w Norymberdze wysłuchuje świadków oskarżenia, dwóch członków komisji Nikołaja Burdenki oraz Marko Markowa, profesora medycyny z Bułgarii, członka Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, który odżegnuje się od jej raportu.

W końcowym wyroku procesu norymberskiego nie wspomniano o zbrodni katyńskiej.

1948

W Londynie powstaje księga opracowana przez Józefa Mackiewicza „Zbrodnia katyńska w świetle dokumentów” (do 1989 roku 13 wydań polskich w Londynie, 8 w krajowym drugim obiegu). W 1943 roku Mackiewicz był w porozumieniu z władzami Polskiego Państwa Podziemnego świadkiem ekshumacji w Katyniu.

1950

wrzesień – Odtajniony zostaje raport pułkownika Johna Van Vlieta, naocznego świadka, którego w 1943 roku Niemcy zawieźli z oflagu do Katynia.

1952

12 lipca – Komisja Raya S. Maddena przedstawia Kongresowi USA raport ustalający bezspornie winę ZSRR za mord w Katyniu.Szwajcarski profesor Francois Naville, mimo negatywnej opinii szwajcarskiego Federalnego Departamentu Politycznego, potwierdza przed komisją Kongresu USA prawdziwość oświadczenia Międzynarodwej Komisji Lekarskiej z 30 kwietnia 1943 roku.

Amerykański sędzia Robert Jackson przyznaje, że rząd USA nakazał mu maksymalnie skrócić postępowanie dowodowe w sprawie katyńskiej oraz nie dopuścić do zeznań polskich świadków zaproponowanych przez londyński rząd RP na uchodźstwie.

1957

Cenzura w Polsce otrzymuje nakaz wykreślania z wszelkich publikacji nazwy „Katyń”.

1980

21 marca – W proteście przeciw zatajaniu prawdy o zbrodni katyńskiej Walenty Badylak dokonuje aktu samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie.

30 października – Prokurator generalny Lucjan Czubiński przypomina Służbie Bezpieczeństwa i prokuraturze, że „Casus Katyń (...) stanowi negatywną inicjatywę podejmowaną przez zorganizowane grupy antysocjalistyczne”. Główny Urząd Kontroli, Prasy, Publikacji i Widowisk przypomina cenzorom, by nie dopuszczali do żadnych informacji, które sugerowałyby odpowiedzialność radziecką za mord w Katyniu lub wymieniały jako jego datę rok 1940.

Historyk Jerzy Łojek, syn oficera zamordowanego w Katyniu, publikuje w podziemnym wydawnictwie „Głos” książkę „Dzieje sprawy Katynia”.

1987

Powołanie polsko-radzieckiej komisji dwustronnej złożonej z zaufanych partyjnych historyków.

1988

Rodziny ofiar otrzymują zezwolenie na odwiedzenia miejsca kaźni.

1990

13 kwietnia – Agencja TASS nadaje komunikat z informacją, że zbrodni katyńskiej winny jest NKWD ZSRR.

1992

14 października – Prezydent Federacji Rosyjskiej ujawnia, że wyrok śmierci na polskich oficerów wydał Józef Stalin i Biuro Polityczne KC WKP(b).

Historycy polscy uzyskują dostęp do archiwów posowieckich. Powstają m.in. cztery tomy materiałów „Katyń. Dokumenty zbrodni”.

2004

30 listopada – Instytut Pamięci Narodowej wszczyna polskie śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej.

2005

2 marca – Naczelna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej po 13 latach umarza śledztwo, nie uznając zbrodni katyńskiej za ludobójstwo, a jednocześnie nakładając klauzulę tajności na większą część dokumentów.

11 marca – Rosyjska NPW ogłasza oficjalnie, że „nie ma podstaw do uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa”. Decyzja ta oznacza, że zbrodnia katyńska będzie w Rosji traktowana jako przestępstwo pospolite i jako takie ulega przedawnieniu.

2006

marzec – IPN informuje, że część archiwów smoleńskiego NKWD może znajdować się w USA.

2007

9 – 10 listopada – Prezydent RP awansuje pośmiertnie o jeden stopień wszystkich znanych z nazwiska zamordowanych żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy mundurowych.

14 listopada – Sejm RP ustanawia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

23 sierpnia – Podpisanie paktu Ribbentrop – Mołotow, obejmującego m.in. umowę o zwalczaniu przez Niemcy i ZSRR polskich dążeń niepodległościowych.

17 września – Armia Czerwona przekracza granice RP.

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń