Reklama
Rozwiń

Pas-de-Calais

Klify przylądka Gris-Nez w pobliżu Boulogne-sur-Mer dzieli od brzegów Anglii tylko nieco ponad 30 kilometrów. Z portów dzisiejszego departamentu Pas de Calais na podbój Brytanii wyruszali już Rzymianie.

Publikacja: 30.05.2008 12:00

Pas-de-Calais

Foto: Rzeczpospolita

W okolicach Boulogne gromadzili swe wojska do inwazji na Wyspy Napoleon i generałowie Hitlera. Tu także lądowali Anglicy, gdy pojawiali się na kontynencie, by walczyć zbrojnie o swe wpływy, interesy dynastyczne i polityczne. Pas-de-Calais to m.in. główna arena wojny stuletniej, w tym dwóch wielkich francuskich klęsk, pod Crecy i Azincourt. Ale w późniejszych wiekach wśród przybyszów z Wysp więcej było kupców i turystów niż żołnierzy. Tak jest i dzisiaj, zwłaszcza od czasu, gdy Calais i angielskie Folkestone połączył tunel pod kanałem La Manche. Jego powstanie ugruntowało rolę Pas-de-Calais jako pomostu łączącego Wielką Brytanię z Europą i stało się – po zamknięciu kopalń węgla w zagłębiu w pobliżu Lens – ważnym czynnikiem napędzającym rozwój regionu.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego