Reklama
Rozwiń

Tęczowa flaga nad Berlinem

Na początku byli Marx i Engels. Oni pierwsi dostrzegli potencjał tkwiący w ruchu gejowskim. Nie spodziewali się jednak, że kultura homoseksualna ogarnie przedwojenne Niemcy skuteczniej niż jakakolwiek komunistyczna rewolta

Aktualizacja: 21.06.2008 17:19 Publikacja: 21.06.2008 13:34

Klub Eldorado, początek lat 30. Która z pań to pani?

Klub Eldorado, początek lat 30. Która z pań to pani?

Foto: Rzeczpospolita

Zdjęcie przedstawia wnętrze przedwojennego niemieckiego klubu. Po lewej stronie, przy stoliku siedzą trzy kobiety i mężczyzna. Obok nich w pełnej czułości pozie tańczy para kobiet. Po prawej, zza barykady bębnów wystaje tułów perkusisty. Zdjęcie jest typowe, pozowane. Jeżeli na pierwszy rzut oka coś w przykuwa w nim uwagę to specyficzna uroda kobiet – krzepko zbudowanych, o mocarnych rękach i grubych pęcinach.

Można to oczywiście skwitować wzruszeniem ramion i niepochlebną uwagą na temat fizycznej subtelności Niemek, w tym przypadku jednak uleglibyśmy oszukańczej sile stereotypów. Na zdjęciu bowiem jest tylko jedna kobieta.Fotografię zrobiono w berlińskim klubie Eldorado. Lokal przeznaczony był przede wszystkim dla homoseksualistów, ale cieszył się dużym powodzeniem w światku artystycznym, przyciągał też zblazowanych mieszczan, dla których był jednym z żelaznych punktów na clubbingowej mapie niemieckiej stolicy.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego