Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 29.08.2008 11:46 Publikacja: 29.08.2008 11:46
Foto: Rzeczpospolita
Ten niezwykle skromny, prowadzący mieszczański tryb życia i wręcz chorobliwie nieznoszący dworskiego blichtru, władca przekształcił Prusy w sprawnie działającą machinę.
W jego zamyśle – jak pokazała historia, słusznym – siłę kraju na arenie międzynarodowej wyznaczała armia. Dlatego polityka wewnętrzna została podporządkowana wojsku, które pochłaniało ok. 80 proc. wydatków państwa, podczas gdy w o wiele większej Francji i Austrii od 50 do 60 proc. Już w 1714 roku w Prusach wprowadzono obowiązkowy pobór do wojska. Egzekwowano go siłą. Państwowi urzędnicy krążyli od Łaby po Niemen, wyłapując mężczyzn zdolnych do służby. Kiedy się okazało, że działania te dezorganizują gospodarkę i hamują napływ osadników, warunki werbunku nieco złagodzono. W 1733 roku kraj podzielono na okręgi, które były odpowiedzialne za dostarczanie rekruta do poszczególnych regimentów. Wszyscy mężczyźni jeszcze jako dzieci byli wpisywani na listy werbunkowe i bez zgody oficera pułkowego nie mogli ze swojego okręgu wyjechać, zmienić zawodu, a nawet się ożenić. Potencjalny kandydat na żołnierza mógł zostać powołany na czas nieograniczony lub po rocznym intensywnym szkoleniu przechodził do rezerwy. Później raz do roku miał się stawiać na dwu-, czteromiesięczne manewry. Nie zaniechano przy tym werbunku zagranicznego, którego ofiary stanowiły poważny zastrzyk dla armii królewskiej. Pruscy werbownicy działali prawie w całej Europie (przede wszystkim w Rzeczypospolitej, na austriackim Śląsku i w krajach niemieckich), dopuszczając się wielu nadużyć i gwałtów. W trakcie służby żołnierze często wykonywali prace cywilne na rzecz państwa, co minimalizowało straty wynikające z ubytku rąk do pracy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas