Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Kiedy 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisywali w Compiegne zawieszenie broni, Wielkopolska pozostawała w granicach Rzeszy. Stacjonowało w niej ok. 40 tys. żołnierzy. Polska wojskowa konspiracja w Poznańskiem – Polska Organizacja Wojskowa Zaboru Pruskiego – liczyła do listopada 1918 roku zaledwie ok. 200 osób. Jednak konspiratorzy mogli liczyć na wsparcie Sokoła oraz skautów. Główną polską organizacją polityczną w Wielkopolsce był Centralny Komitet Obywatelski. Należeli doń przede wszystkim endecy. CKO ujawnił się 12 listopada 1918 roku, a dwa dni później zmienił nazwę na Radę Ludową. Jej organem wykonawczym był Komisariat, który tworzyli m.in. ks. Stanisław Adamski, Wojciech Korfanty i Adam Poszwiński. Politycy wychodząc z założenia, że o przyszłości Wielkopolski zadecydują mocarstwa na konferencji pokojowej, co prawda nie odrzucali jednoznacznie myśli o powstaniu, ale odsuwali je na później. Tymczasem po 11 listopada w Poznaniu tworzono paramilitarne formacje: Straż Ludową oraz Służbę Straży i Bezpieczeństwa. Ożywiła się także poznańska POW, werbująca w mieście ochotników.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas