– Prawo do protestu jest źrenicą demokracji – podkreślał wczoraj w Sejmie Tadeusz Cymański (PiS) i domagał się informacji rządu na temat manifestacji stoczniowców przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie podczas ubiegłotygodniowego kongresu Europejskiej Partii Ludowej. Dezaprobatę PiS wywołało też postępowanie policji wobec związkowców z Sierpnia, 80, których siłą usunięto z biur poselskich polityków PO. Za ich okupowanie usłyszeli zarzuty naruszenia miru domowego.
PiS po raz kolejny stanęło po stronie związkowców. Jesienią wspierało demonstracje w sprawie pomostówek i nazywało zjednoczenie wszystkich central związków zawodowych „pierwszym z cudów rządu Tuska”. Na środowej demonstracji stoczniowców w Warszawie pojawił się poseł PiS Jacek Kurski.
Zaangażowanie partii Kaczyńskiego wykorzystuje PO. Po zapowiedziach związkowców, że będą manifestować 4 czerwca w trakcie uroczystości z okazji 20. rocznicy obalenia komunizmu, rząd grozi odwołaniem imprezy i sugeruje polityczne sterowanie.
– Związani z PiS stoczniowcy chcą zohydzić, storpedować i rozbić uroczystości – stwierdził wczoraj w TVN 24 Sławomir Nowak, szef gabinetu Donalda Tuska.
Przewodniczący Komisji Krajowej „S” Janusz Śniadek jest oburzony takimi komentarzami: – „Solidarności” po raz kolejny przypisuje się jakieś polityczne afiliacje. I po raz kolejny to dowód bezsilności, braku merytorycznego podejścia do problemów. Obchody są za miesiąc. Rząd ma dużo czasu, by podjąć z nami rzetelny dialog społeczny, jak zapobiegać skutkom kryzysu. To na pewno wytonowałoby nastroje związkowców.