Wysoka cena wolności

Biała postać papieża wyłaniająca się z cienia i data: 2 czerwca 1979. Obok Gary Cooper w roli szeryfa na plakacie „Solidarności” z 4 czerwca 1989 roku. Taka symboliczna okładka zapowiada czerwcowy numer Biuletynu IPN.

Publikacja: 16.06.2009 01:44

biuletyn IPN Czerwiec 2009 Warszawa

biuletyn IPN Czerwiec 2009 Warszawa

Foto: IPN

Historycy IPN przybliżają decydujące dla odzyskania przez Polskę suwerenności dziesięciolecie 1979 – 1989. Dr Filip Musiał próbuje odmitologizować postać Michaiła Gorbaczowa, autora pierestrojki, i obalić przekonanie, że w odzyskaniu niepodległości miały udział „reformatorskie” koła w partiach komunistycznych.

„Faktycznym celem pierestrojki w skali całego bloku było przeprowadzenie zmian pozwalających komunistom na utrzymanie władzy. Miały one polegać na »odwilży« w sferze gospodarki i kultury przy zachowaniu dominacji na scenie politycznej – w różnym zakresie pozwalając na wkroczenie na nią ruchów dysydenckich lub pozornie dysydenckich” – pisze Musiał. Plan się nie udał, bo pierestrojka (przebudowa) połączona z głasnostią (jawnością) i uskorienijem (przyspieszeniem) doprowadziła do osłabienia komunistów, a w konsekwencji utraty przez nich kontroli nad polityką. Niemniej udało im się wprowadzić plany ratunkowe, które pozwoliły im utrzymać się na scenie politycznej, a nawet na pewien czas zachować pozycje uprzywilejowane.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama