[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
1932:
3 stycznia – Mahatma Gandhi internowany przez Brytyjczyków.
2 lutego – początek konwencji rozbrojeniowej w Genewie.
25 lutego – Adolf Hitler otrzymał niemieckie obywatelstwo.
Aktualizacja: 29.07.2009 06:28 Publikacja: 29.07.2009 06:28
Janusz Kusociński w biegu po złoty medal olimpijski w Los Angeles
Foto: AP
[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
1932:
3 stycznia – Mahatma Gandhi internowany przez Brytyjczyków.
2 lutego – początek konwencji rozbrojeniowej w Genewie.
25 lutego – Adolf Hitler otrzymał niemieckie obywatelstwo.
10 kwietnia – Paul von Hindenburg ponownie prezydentem Niemiec.
15 maja – w ZSRR Stalin ogłosił, że Bóg to przeżytek, instrument ucisku mas pracowniczych.
14 czerwca – oddziały szturmowe NSDAP SA i SS znów legalne w Niemczech.
25 lipca – Polska i ZSRR podpisały układ o nieagresji.
31 lipca – Janusz Kusociński zdobył w Los Angeles olimpijskie złoto (bieg na 10 km: 30 min i 11,4 s).
28 sierpnia – Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura wygrali Challenge;
11 września – zginęli w wypadku lotniczym.
30 sierpnia – Hermann Göring na czele Reichstagu.
20 września – Gandhi rozpoczął strajk głodowy.
19 listopada – drugą żonę Stalina odnaleziono martwą.
21 listopada – prezydent Hindenburg rozmawia z Hitlerem o utworzeniu nowego rządu.
31 grudnia – polscy kryptolodzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy. Oddano do użytku schronisko na Polanie Chochołowskiej. Bezrobocie w USA osiągnęło 14 mln (33 proc.).
[srodtytul]Nauka i technika[/srodtytul]
1932:
19 marca – został otwarty most w Sydney nad zatoką Port Jackson – Sydney Harbour Bridge (1149 m długości; 134 m w najwyższym punkcie).
20 marca – sterowiec „Graf Zeppelin” rozpoczął regularne rejsy do Ameryki Południowej.
29 maja – w Warszawie powstał Instytut Radowy im. Marii Skłodowskiej-Curie (dziś Centrum Onkologii).
14 kwietnia – John Cockcroft i Ernest Walton dokonali reakcji jądrowej przyspieszonymi cząstkami – protonami.
28 kwietnia – Max Theiler odkrył szczepionkę przeciw żółtej febrze.
18 sierpnia – August Piccard osiągnął balonem rekordową wysokość 16 197 m podczas dokonywania pomiarów atmosfery i promieniowania kosmicznego. Wyprodukowano pierwszą zapalniczkę typu Zippo. Sir James Chadwick odkrył neutron. Genetyk John Haldane w pracy „Przyczyny ewolucji” zunifikował prawa Mendla z naukową teorią ewolucji. Gerhard Domagk odkrył prontosil – pierwszy doustny antybiotyk. Nagrody Nobla otrzymali: z fizyki – Werner Karl Heisenberg, z chemii – Irving Langmuir, z medycyny – Edgar Douglas Adrian, sir Charles Sherrington.
[srodtytul]Kultura[/srodtytul]
1932:
7 marca – start II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina; zwyciężył Aleksandr Juninski (ZSRR).
25 marca – premiera pierwszego filmu o Tarzanie z olimpijskim medalistą Johnnym Weissmüllerem w roli głównej.
30 lipca – premiera pierwszego kolorowego (Technicolor) filmu animowanego „Kwiaty i drzewa” Walta Disneya. 6 sierpnia – start Festiwalu Filmowego w Wenecji (de facto na wyspie Lido). 1 listopada – otwarcie opery w San Francisco.
16 listopada – przełom w kulturze masowej w USA: nowojorski Palace Theatre przerobiony na kino.
27 grudnia – na Manhattanie w Nowym Jorku otwarto Radio City Music Hall. Oscary: film „Ludzie w hotelu”; aktorzy: Wallace Beery, Fredric March, Helen Hayes; reżyser Frank Borzage („Zła dziewczyna”). Nobel literacki – John Galsworthy. Nowe książki: Dołęga-Mostowicz „Kariera Nikodema Dyzmy”, Kruczkowski „Kordian i cham”, Makuszyński „Panna z mokrą głową”, Broch „Lunatycy”, Céline „Podróż do kresu nocy”, Huxley „Nowy, wspaniały świat”, Nabokov „Splendor”. Poezje: Staff „Wysokie drzewa”, Broniewski „Troska i pieśń”.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
3 stycznia – Mahatma Gandhi internowany przez Brytyjczyków.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia wypowiadają Konwencję Ottawską, która mówi o zakazie używania min przeciwpiechotnych. O decyzji tej poinformował litewski resort obrony.
Ministerstwo Sportu i Turystyki ma rozległe plany na ten rok. W tym roku chciałoby zainspirować powstanie 13 strategii dla różnych rodzajów polskiej turystyki. Do tego zachęcić 16 województw do pracy nad strategiami regionalnymi, żeby na końcu stworzyć jeden dokument dla całego kraju.
Na najstarszym cmentarzu żydowskim w Warszawie odnaleziono pozostałości po domu przedpogrzebowym.
W niedzielę odbyły się w Krakowie wybory uzupełniające do Senatu, które okazały się konieczne, kiedy Bogdan Klich, dotychczasowy senator z tego okręgu, został charge d’affaires w Waszyngtonie. Mam w związku z tym dwie refleksje. Obie bardzo smutne.
Katowicki Spodek przejdzie remont. Ze względu na zły stan techniczny schody i tarasy budynku zostaną zburzone i odbudowane. Plany przebudowy części kompleksu Spodka budzą emocje.
„Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Adama Orzechowskiego z trójmiejskiego Wybrzeża rozpoczęła XXXI edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi pod hasłem „Wspólnota?”.
Podmioty gminne produkują już niemal tyle samo energii elektrycznej, ile jako miasto zużywamy na realizację zadań publicznych, tj. m.in. oświetlenie, tramwaje, budynki edukacyjne i sportowe – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.
Oznacza to opóźnienie prac o wiele lat. Czy wygrają interesy deweloperów z potrzebami mieszkańców?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas