[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
1932:
3 stycznia – Mahatma Gandhi internowany przez Brytyjczyków.
2 lutego – początek konwencji rozbrojeniowej w Genewie.
25 lutego – Adolf Hitler otrzymał niemieckie obywatelstwo.
Aktualizacja: 29.07.2009 06:28 Publikacja: 29.07.2009 06:28
Janusz Kusociński w biegu po złoty medal olimpijski w Los Angeles
Foto: AP
[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
1932:
3 stycznia – Mahatma Gandhi internowany przez Brytyjczyków.
2 lutego – początek konwencji rozbrojeniowej w Genewie.
25 lutego – Adolf Hitler otrzymał niemieckie obywatelstwo.
10 kwietnia – Paul von Hindenburg ponownie prezydentem Niemiec.
15 maja – w ZSRR Stalin ogłosił, że Bóg to przeżytek, instrument ucisku mas pracowniczych.
14 czerwca – oddziały szturmowe NSDAP SA i SS znów legalne w Niemczech.
25 lipca – Polska i ZSRR podpisały układ o nieagresji.
31 lipca – Janusz Kusociński zdobył w Los Angeles olimpijskie złoto (bieg na 10 km: 30 min i 11,4 s).
28 sierpnia – Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura wygrali Challenge;
11 września – zginęli w wypadku lotniczym.
30 sierpnia – Hermann Göring na czele Reichstagu.
20 września – Gandhi rozpoczął strajk głodowy.
19 listopada – drugą żonę Stalina odnaleziono martwą.
21 listopada – prezydent Hindenburg rozmawia z Hitlerem o utworzeniu nowego rządu.
31 grudnia – polscy kryptolodzy złamali szyfr niemieckiej Enigmy. Oddano do użytku schronisko na Polanie Chochołowskiej. Bezrobocie w USA osiągnęło 14 mln (33 proc.).
[srodtytul]Nauka i technika[/srodtytul]
1932:
19 marca – został otwarty most w Sydney nad zatoką Port Jackson – Sydney Harbour Bridge (1149 m długości; 134 m w najwyższym punkcie).
20 marca – sterowiec „Graf Zeppelin” rozpoczął regularne rejsy do Ameryki Południowej.
29 maja – w Warszawie powstał Instytut Radowy im. Marii Skłodowskiej-Curie (dziś Centrum Onkologii).
14 kwietnia – John Cockcroft i Ernest Walton dokonali reakcji jądrowej przyspieszonymi cząstkami – protonami.
28 kwietnia – Max Theiler odkrył szczepionkę przeciw żółtej febrze.
18 sierpnia – August Piccard osiągnął balonem rekordową wysokość 16 197 m podczas dokonywania pomiarów atmosfery i promieniowania kosmicznego. Wyprodukowano pierwszą zapalniczkę typu Zippo. Sir James Chadwick odkrył neutron. Genetyk John Haldane w pracy „Przyczyny ewolucji” zunifikował prawa Mendla z naukową teorią ewolucji. Gerhard Domagk odkrył prontosil – pierwszy doustny antybiotyk. Nagrody Nobla otrzymali: z fizyki – Werner Karl Heisenberg, z chemii – Irving Langmuir, z medycyny – Edgar Douglas Adrian, sir Charles Sherrington.
[srodtytul]Kultura[/srodtytul]
1932:
7 marca – start II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina; zwyciężył Aleksandr Juninski (ZSRR).
25 marca – premiera pierwszego filmu o Tarzanie z olimpijskim medalistą Johnnym Weissmüllerem w roli głównej.
30 lipca – premiera pierwszego kolorowego (Technicolor) filmu animowanego „Kwiaty i drzewa” Walta Disneya. 6 sierpnia – start Festiwalu Filmowego w Wenecji (de facto na wyspie Lido). 1 listopada – otwarcie opery w San Francisco.
16 listopada – przełom w kulturze masowej w USA: nowojorski Palace Theatre przerobiony na kino.
27 grudnia – na Manhattanie w Nowym Jorku otwarto Radio City Music Hall. Oscary: film „Ludzie w hotelu”; aktorzy: Wallace Beery, Fredric March, Helen Hayes; reżyser Frank Borzage („Zła dziewczyna”). Nobel literacki – John Galsworthy. Nowe książki: Dołęga-Mostowicz „Kariera Nikodema Dyzmy”, Kruczkowski „Kordian i cham”, Makuszyński „Panna z mokrą głową”, Broch „Lunatycy”, Céline „Podróż do kresu nocy”, Huxley „Nowy, wspaniały świat”, Nabokov „Splendor”. Poezje: Staff „Wysokie drzewa”, Broniewski „Troska i pieśń”.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
3 stycznia – Mahatma Gandhi internowany przez Brytyjczyków.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Do piątku mieszkańcy Szczecina mogą odbierać karmniki w siedzibach Lasów Miejskich. Podobną akcję zorganizowano w Białymstoku.
W województwie warmińsko-mazurskim kobieta została raniona w okolicy miejsca, w którym odbywały się policyjne ćwiczenia. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do zdarzenia.
We Wrocławiu rozpoczyna się szkolenie z zarządzania kryzysowego, które poprowadzą Wojska Obrony Terytorialnej we współpracy z ekspertami Akademii Sztuki Wojennej. Armia pokazuje system informatyczny Jaśmin, który dotychczas służył siłom zbrojnym.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
O 19 procent więcej niż w zeszłym roku trzeba zapłacić za nocleg ze śniadaniem w trzygwiazdkowm hotelu w Szklarskiej Porębie, a o 29 procent w Szczyrku. W kwaterach prywatnych ceny rosną jeszcze bardziej. Na tym tle zaskakuje Zakopane, tam ceny są niższe nawet o 50 procent - wynika z analizy rankomat.pl.
Podejrzany o zadanie śmiertelnych ciosów Dawid M. trafi do Polski. Turcja, w ramach procedury ekstradycji, przekaże do kraju podejrzanego ws. zabójstwa na warszawskim Nowym Świecie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas