Na Westerplatte będzie Merkel i może Putin

Rosjanie wciąż nie potwierdzili oficjalnie przyjazdu premiera na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, ale przysyłają grupę przygotowawczą

Publikacja: 06.08.2009 22:21

Angela Merkel i Władimir Putin na szczycie G8 w 2007 r.

Angela Merkel i Władimir Putin na szczycie G8 w 2007 r.

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Do uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej zostały trzy tygodnie. Do Polski przyjedzie dziesięciu szefów rządów, m.in. Niemiec, państw bałtyckich, Szwecji i Holandii. Wciąż nie wiadomo, kto będzie reprezentował Stany Zjednoczone, Izrael i Rosję.

Najwięcej emocji budzi kwestia udziału w uroczystościach rosyjskiego premiera Władimira Putina. Pojawiły się doniesienia, że Rosjanie chcą, by 1 września nie wspominać o udziale Rosji, która w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow napadła na Polskę 17 września.

Rząd w Moskwie do tej pory ostatecznie nie odpowiedział na polskie zaproszenie. Rzecznik gabinetu od wczoraj jest na urlopie. – Za wcześnie jeszcze na pytania o przyjazd premiera. Na razie nie ma potwierdzenia – powiedział "Rz" pracownik służby prasowej.

Z kolei w polskiej ambasadzie trwa oczekiwanie na decyzję. – Piłka jest po stronie rosyjskiej – stwierdził rzecznik polskiej placówki Paweł Koć. – Jesteśmy zainteresowani tą wizytą i oczekujemy ostatecznego potwierdzenia od rządu w Moskwie. Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że wizyta rosyjskiego premiera jest bardzo prawdopodobna, gdyż w przyszłym tygodniu w Gdańsku spodziewana jest grupa przygotowawcza z rosyjskiego MSZ.

Jak będą wyglądały obchody 1 września? Na Westerplatte odbędą się dwie uroczystości. Pierwsza o charakterze krajowym. Rozpocznie się o godz. 4.45, kiedy to przed 70 laty padły pierwsze strzały z krążownika Schleswig-Holstein. Natomiast po południu odbędzie się część międzynarodowa z udziałem szefów rządów. W obu uroczystościach wezmą udział Lech Kaczyński, Donald Tusk oraz Jerzy Buzek, który będzie reprezentował Parlament Europejski.

W obchodach oprócz polskich kombatantów będą brali udział byli żołnierze niemieccy, którzy w 1939 roku walczyli na terenie Gdańska i Westerplatte. – To grupa ludzi, którzy swojego czasu spotkali się z westerplattczykami, a potem zaangażowali się na rzecz polsko-niemieckiego pojednania – mówi "Rz" Andrzej Przewoźnik, który odpowiada za organizację uroczystości.

Obchody napaści Sowietów na Polskę odbędą się 17 września w Warszawie. Oprócz oficjalnych ceremonii zaplanowano koncert, na którym będzie miała miejsce prapremiera utworu napisanego na tę okazję przez znanych kompozytorów Lisę Gerrard i Klausa Schulze.

[i]Justyna Prus z Moskwy[/i]

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne