Fotosy okładek gazet z 2 września 1939 roku pojawią się na Trakcie Królewskim. Karty represji sowieckich i niemieckich będą motywem instalacji na pl. Piłsudskiego. Na Krakowskim Przedmieściu zawisną wojenne plakaty i zdjęcia. Warszawa uhonoruje 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej kilkoma interesującymi wystawami.
Największa wystawa, a właściwie instalacja, pojawi się na pl. Piłsudskiego. Będzie to 70-metrowa „autostrada” tuż przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zbudowana z kart obozowych, więziennych kilkudziesięciu konkretnych osób. Plansze zaprezentują też formy represjonowania. – Dziewięć plansz z lewej strony będzie dotyczyć działań hitlerowców.
Dziewięć po prawej – to przykłady ludobójstwa ze strony Sowietów – mówi Krzysztof Lang, który wraz ze Zbigniewem Gluzą z Ośrodka Karta odpowiada za przedsięwzięcie na placu. – To będzie pierwsza, myślę, że wstrząsająca prezentacja skali wszystkich represjonowanych przez oba totalitaryzmy ofiar II wojny światowej. Było ich ponad 12 milionów. Z tego grona dotychczas z imienia i nazwiska udało się udokumentować zaledwie dwa miliony – zapowiada Zbigniew Gluza. – Nigdy dotąd takiego podsumowania nie zrobiono! Musimy więc zadbać o to, by historię tej straconej generacji jak najlepiej udokumentować.
Instalacja ma być z jednej strony hołdem ofiarom totalitaryzmów, z drugiej zachęceniem do dzielenia się relacjami o represjach dokonanych przez Niemców i Sowietów. Przez cały wrzesień informacje takie będzie przyjmował Dom Spotkań z Historią. O wrześniowej agresji totalitarnych mocarstw na Polskę opowie też wystawa „Wrzesień 1939” przy Karowej i Krakowskim Przedmieściu. Dom Spotkań z Historią wybrał na nią 25 plansz z archiwalnymi plakatami, ulotkami, fragmentami dzienników i przemówień.
Do DSH powraca też wystawa multimedialna „Oblicza totalitaryzmów” w nowej aranżacji. Jej wernisażem – 28 sierpnia o godz. 18 – będzie widowisko inspirowane powieścią Borysa Pasternaka „Doktor Żywago”. Głównymi narratorami staną się wybrani bohaterowie powieści, których indywidualne losy złożą się na obraz rodzącego się w Rosji systemu tyranii. Głównym tematem instalacji w Domu Spotkań z Historią będzie właśnie problem zniewolenia jednostki przez historię.