Już od pierwszych dni okupacji niemieckiej i sowieckiej na ziemiach polskich rozwijał się ruch oporu. Kiedy w nocy z 17 na 18 września 1939 roku terytorium Rzeczypospolitej opuścili zarówno prezydent, jak i rząd oraz naczelne dowództwo Wojska Polskiego, nie oznaczało to końca istnienia państwa polskiego.
Polacy jako jedyni w okupowanej przez Niemców Europie zorganizowali konspiracyjną strukturę państwową wyróżniającą się zasięgiem i stopniem organizacji oraz dysponującą najlepiej zorganizowaną i największą armią podziemną. Armia Krajowa liczyła około 350 tys. żołnierzy.
Konspiracyjne władze zajęły się również organizacją i wspomaganiem różnych dziedzin życia publicznego, które były zakazane przez Niemców, takimi jak szkolnictwo, kultura i nauka czy opieka społeczna.
W 70. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego TVP przygotowała widowisko muzyczne dedykowane bohaterom Armii Krajowej.
Tytuł „Gdzie są chłopcy... gdzie dziewczęta z tamtych lat...” nawiązuje do popularnej pieśni antywojennej śpiewanej w Polsce przez Sławę Przybylską, a w Niemczech przez Marlenę Dietrich.