Najpierw o godz. 15 głos zabierze Marcin Masztalerz, reżyser „Dziwowiska sarmackiego”, w którym pokaże obyczaje kultywowane na terenie Rzeczypospolitej szlacheckiej od schyłku XVI wieku. Jego historie mają być pełne dowcipu sytuacyjnego i zabawnych intryg miłosnych. I jak twierdzą organizatorzy: dla jednych będzie to karykatura, a dla innych zwierciadło tożsamości narodowej w ukazaniu wyblakłych cnót i bohaterstwa.
Później – o godz. 18 – widzowie zobaczą, jak radzą sobie z tematem uczniowie Szkoły Aktorskiej Jana i Haliny Machulskich prowadzeni przez Szczepana Szczyknę.
Było nad czym pracować, bo „Ermida albo Królewna pasterska” według Stanisława Herakliusza Lubomirskiego to sielanka dramatyczna pisana wierszem, a wystawiona w ówczesnym teatrze dworskim.
Tutaj też będzie się z czego śmiać, bo spektakl ma formę miłosnej komedii omyłek. Akcja rozgrywa się między postaciami zamieszkującymi mityczną Arkadię. Tu bogowie Kupido i Merkury wiodą spór o istotę miłości i manipulują losami zwykłych śmiertelników.
[i] „Dziwowisko sarmackie”, Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. Kostki Potockiego 10/16, bilety: 15 – 20 zł, sobota (1.05), godz. 15;