Wojna polsko-bolszewicka w technice 3D

Zakończono udźwiękowienie "Bitwy warszawskiej 1920". Jesienią trafi do kin m.in. w Polsce, USA i na Ukrainie

Publikacja: 12.08.2011 21:01

Zdjęcia do „Bitwy Warszawskiej 1920” kręcono m.in. w Zielonce

Zdjęcia do „Bitwy Warszawskiej 1920” kręcono m.in. w Zielonce

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

O filmie w specjalnym dodatku w sobotniej "Rz" i na

stronach rp.pl

Prace nad najnowszym filmem Jerzego Hoffmana "Bitwa Warszawska 1920" dobiegają końca. W sobotę zostanie sfinalizowane zgrywanie dźwięku, a do końca sierpnia Sławomir Idziak, operator nominowany do Oscara, dokona korekcji koloru. Uroczysta premiera odbędzie się 26 września w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Film jest epicką opowieścią o wojnie 1920 roku. Głównymi jej bohaterami artystka kabaretowa Ola Raniewska i jej mąż Jan, "lewicujący idealista", poeta i kawalerzysta. Historię ich miłości ukazano na tle tragicznych wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej.

"Bitwa Warszawska 1920" to pierwsza w Polsce trójwymiarowa produkcja. Przygotowując ją, Hoffman sięgnął do grona wypróbowanych współpracowników, m.in. scenografa Andrzeja Halińskiego i kompozytora Krzesimira Dębskiego. Jak powiedział, jest przekonany, że opowieścią o jednej z najważniejszych bitew w historii świata zainteresuje nie tylko miłośników historii.

A Krzesimir Dębski dodaje: – Aby piosenka głównych bohaterów przemówiła także do młodych, postanowiłem zaproponować jej aranżację swemu synowi Radzimirowi.

Obsada filmu wydaje się trafiona. Olę gra Natasza Urbańska, Jana – Borys Szyc. Jego bohater przypomina nieco sienkiewiczowskiego Kmicica. – Cieszę się, że wreszcie mogłem udowodnić, że jeżdżę konno – mówi Szyc. – Oglądałem już fragmenty filmu w technice 3D i porównując go z produkcjami amerykańskimi muszę przyznać, że nie mamy powodów do kompleksów.

Daniel Olbrychski grający Józefa Piłsudskiego oglądał stare kroniki z udziałem Marszałka, ćwiczył jego charakterystyczny sposób poruszania się. – Zastanawiałem się, jaki kolor oczu ma Marszałek. Na starych fotografiach wyglądają na czarne. Tymczasem po spotkaniu z wnuczką Marszałka wywnioskowałem, że miał szaroniebieskie, dokładnie takie jak ja. Nie trzeba więc było używać barwnych soczewek. Musiałem zrezygnować z tak charakterystycznego dla Naczelnika zaśpiewu wileńskiego, dziś brzmiałby nieco groteskowo.

Sporym zaskoczeniem będzie filmowy Wincenty Witos. W tę postać wcielił się Andrzej Strzelecki, aktor, reżyser, a ostatnio rektor Akademii Teatralnej. – Witos to przełomowa rola w mojej karierze, bo jeszcze żaden reżyser nie obsadzał mnie w rolach chłopskich, ale przyznam, że bardzo ucieszyła mnie ta propozycja – przyznaje Strzelecki, podkręcając wąsa.

Strzałem w dziesiątkę wydaje się Bogusław Linda jako Bolesław Wieniawa-Długoszowski, znany z umiłowania do kobiet, koni i hucznej zabawy. – I Daniel, i ja gramy postaci historyczne, które są tłem tej opowieści. Cała intryga filmu opiera się na młodych, czyli Nataszy i Borysie, więc my z Danielem za dużo się tu nie nagraliśmy – mówi Linda. – Wieniawa z pewnością zasługuje na oddzielny film. Był jedną z najbarwniejszych osób II RP.

"Bitwa..." Hoffmana to jedna z najdroższych polskich superprodukcji po 1989 r. Jej budżet wynoszący ok. 30 mln zł sytuuje ją na drugim miejscu po "Quo vadis" Kawalerowicza (ponad 75 mln zł). 30 września wchodzi na ekrany polskich kin w kopiach cyfrowych, czyli 3D, a dwa tygodnie później będzie pokazywana też w tradycyjnych kopiach 2D.

Jesienią zostanie pokazana w kinach USA w Nowym Jorku i Chicago. Dystrybutorem ze strony amerykańskiej będzie firma The Society for Arts. 22 października film ma mieć premierę w Kijowie. Trwają też rozmowy na temat dystrybucji w Korei i innych państwach.

Rekonstrukcje wojny

Historia
Nieprzyzwoity zachwyt nad kością słoniową
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Historia
Jerzy Haszczyński: Jaką rolę w moim życiu odegrał Jimmy Carter
Historia
Pomimo wojny polskie instytucje pomagają ratować zabytki w Ukrainie
Historia
Jezus Chrystus nie urodził się w roku zerowym. Takiego roku bowiem nie było
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Historia
Boże Narodzenie w wiekach średnich
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay