Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 10.12.2011 00:00 Publikacja: 10.12.2011 00:01
Niedokończony Kanał Panamski, 1912 r.
Foto: bridgeman art library
Prym w tej sprawie dzierży rozpętana w latach 80. XIX wieku afera panamska. Działy się wtedy rzeczy absolutnie niesłychane – zawiła afera korupcyjna zbryzgała błotem praktycznie całą francuską klasę polityczną, nie omijając postaci klasy Georges'a Clemenceau. Ba, można nawet mówić o syndromie panamskim w kulturze francuskiej, bo i na tę sferę życia społecznego miał wpływ ów superprzekręt. Nie w sensie, Boże strzeż, jakości kultury wysokiej – ta bowiem przeżywała bujny rozkwit. Jeśli zaś można mówić o odnowie moralnej Francji podczas pierwszej wojny światowej, to trzeba też przyznać, że było się z czego podnosić. Cała historia Trzeciej Republiki jest spowita cieniami Panamy.
Jak wiadomo, Ferdynand de Lesseps, pomysłodawca budowy Kanału Panamskiego, przekopał również Kanał Sueski, równie konfliktogenny. Oczywiście najważniejsza była awantura z 1956 roku, kiedy to Izrael na spółkę z Francją i Wielką Brytanią usiłował się przeciwstawić egipskiemu przywódcy Naserowi, który wygonił Brytyjczyków i zawładnął kanałem. Nawet szło im nieźle, wszelako rzecz całą zapomniano skonsultować ze Stanami Zjednoczonymi, które wpadły w złość i tupnęły nogą, a wspomniana trójka szybko podwinęła ogony pod siebie. Była to kolejna demonstracja, kto tu rządzi i rozdaje karty. Bez zgody Amerykanów żadna zakrojona na szerszą skalę akcja polityczna, a zwłaszcza zbrojna, nie miała szans powodzenia. Sprawa sueska dowodzi, że Pax Americana miał swoje zalety.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas