Reklama
Rozwiń

Tona na centymetrze kwadratowym

„Morze kryje dla nas więcej tajemnic niż Księżyc" – stwierdził pionier podboju oceanicznych głębin Jakub Piccard.

Publikacja: 24.12.2011 00:01

Tona na centymetrze kwadratowym

Foto: Rzeczpospolita

Woda pokrywa 71 proc. powierzchni kuli ziemskiej, a jej objętość wynosi 1,37 mld km sześciennych. W morskiej toni rozpuszczonych jest 500 biliardów ton minerałów, którymi można pokryć powierzchnię globu warstwą 45-centymetrowej grubości. Fale przyboju osadzają na brzegach rudy metali. Z tego źródła ludzkość otrzymuje 80 proc. cyrkonu, 90 proc. rutylu i połowę ilmenitu. Na dnie morskim zalega ok. 300 mld ton rud żelaza z domieszką manganu, cyny, miedzi, rozpuszczone minerały glinu, uranu, kobaltu, molibdenu, złota. Z przeróbki wody morskiej uzyskuje się 40 proc. światowego magnezu. Ocenia się, że pod dnem mórz jest 20 razy więcej ropy niż pod lądami.

Tylko na dnie Pacyfiku zasoby szacowane są na miliard ton manganu, 100 mln ton fosforu, dziesiątki milionów ton niklu. Radziecki statek badawczy „Witiaź" (zbudowany w Stoczni Szczecińskiej) wykrył w 1970 roku w pobliżu Hawajów na głębokości 3,5 km olbrzymie złoża rud manganu z domieszkami niklu, tytanu i miedzi. Największa wydobyta bryła ważyła około 2 ton. Podobne badania prowadzili Brytyjczycy, Kanadyjczycy, Japończycy, Francuzi, Niemcy i przede wszystkim Amerykanie, w tym prywatne firmy, np. Deep Sea Ventures. W 1969 roku wydobyła ona pierwsze

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego