Na ponad 200 stronach historycy, filozofowie, pisarze, opisują Turcję, jej dzieje i historię relacji pomiędzy Wysoką Portą a Lechistanem. Wskazują również na stereotypy nagromadzone wokół „przedmurza chrześcijaństwa" oraz informują o wydarzeniach kulturalnych i społeczno-politycznych, które organizowane są w związku z rocznicą.
Przypomnijmy, że do 12 czerwca w Muzeum Sakip Sabanci w Stambule można zwiedzać wystawę „Polska – Turcja 1414-2014. 600 lat stosunków dyplomatycznych i kulturalnych" (pisał o niej w lutym w „Rzeczpospolitej" Marcina Kube ). Natomiast 21 października w stambulskim Muzeum Pera rozpocznie się wystawa „Orientalizm w polskim malarstwie, rysunku i grafice".
Do spojrzenia wykraczającego ponad to co zapisane na stronach sienkiewiczowskich powieści zachęca Jacek Purchla, redaktor naczelny „Herito" oraz Olga Wysocka, menadżer programu kulturalnego Turcja 2014 w Instytucie Adama Mickiewicza. W tekście „Wspólne poszukiwanie" przypomina cenionych na świecie tureckich artystów współczesnych – reżysera filmowego Fatiha Akina, autora m.in. „Soul Kitchen" i „Głową w mur", kompozytora i pianistę Fazila Saya, reżyserkę teatralną Sahikę Tekand i artystę sztuk wizualnych Aliego Kazmę.
Przywołuje również nazwiska Polaków, którzy przysłużyli się do rozwoju kultury tureckiej – Stanisława Chlebowskiego – nadwornego malarza i nauczyciela rysunku sułtana Abdülaziza, zaangażowanego w politycznie w Turcji Adama Mickiewicza oraz Wojciecha Bobowskiego – dyplomaty, którego utwory postrzegane są jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej XVII wieku. Bobowski po przejściu na islam przyjął imię Ali Ufki.