Polsko-tureckie przenikanie

Z okazji obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych autorzy 14. numeru „Herito" postanowili przyjrzeć się Turcji i jej relacjom z naszym krajem.

Aktualizacja: 14.04.2014 09:50 Publikacja: 30.03.2014 16:13

Turcja w 14. numerze „Herito"

Turcja w 14. numerze „Herito"

Foto: materiały prasowe

Na ponad 200 stronach historycy, filozofowie, pisarze, opisują Turcję, jej dzieje i historię relacji pomiędzy Wysoką Portą a Lechistanem. Wskazują również na stereotypy nagromadzone wokół „przedmurza chrześcijaństwa" oraz informują o wydarzeniach kulturalnych i społeczno-politycznych, które organizowane są w związku z rocznicą.

Zobacz galerie zdjęć

Przypomnijmy, że do 12 czerwca w Muzeum Sakip Sabanci w Stambule można zwiedzać wystawę „Polska – Turcja 1414-2014. 600 lat stosunków dyplomatycznych i kulturalnych" (pisał o niej w lutym w „Rzeczpospolitej"  Marcina Kube ). Natomiast 21 października w stambulskim Muzeum Pera rozpocznie się wystawa „Orientalizm w polskim malarstwie, rysunku i grafice".

Do spojrzenia wykraczającego ponad to co zapisane na stronach sienkiewiczowskich powieści zachęca Jacek Purchla, redaktor naczelny „Herito" oraz  Olga Wysocka, menadżer programu kulturalnego Turcja 2014 w Instytucie Adama Mickiewicza. W tekście „Wspólne poszukiwanie" przypomina cenionych na świecie tureckich artystów współczesnych – reżysera filmowego Fatiha Akina, autora m.in. „Soul Kitchen" i „Głową w mur", kompozytora i pianistę Fazila Saya, reżyserkę teatralną Sahikę Tekand i artystę sztuk wizualnych Aliego Kazmę.

Przywołuje również nazwiska Polaków, którzy przysłużyli się do rozwoju kultury tureckiej – Stanisława Chlebowskiego – nadwornego malarza i nauczyciela rysunku sułtana Abdülaziza, zaangażowanego w politycznie w Turcji Adama Mickiewicza oraz Wojciecha Bobowskiego – dyplomaty, którego utwory postrzegane są jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej XVII wieku. Bobowski po przejściu na islam przyjął imię Ali Ufki.

O przepychu tureckiej sztuki i architektury powstałej za czasów sułtanów pisze historyk A. Haluk Dursun w tekście „Pałac Topkap? – dwór i rezydencja sułtanów", a historyczka sztuki Magdalena Piwocka opisuje znajdujące się na Wawelu tureckie namioty, nazywając je „ruchomymi pałacami".

Ze stereotypami rozprawia się Gündüz Vassaf. Ten pisarz i psycholog w eseju „Tete de Turc" krytycznie opisuje swój kraj, pisze o strachu, który towarzyszy Turkom od pokoleń – „Strach jest wpisany w codzienność Turcji. Dotyka wszystkich, wyjąwszy turystów, których podejmuje się z nadmiernym entuzjazmem, aby dowieść, że każdy Turek jest gościnny. Dotyczy całej ludności, od dużych grup mniejszościowych zwłaszcza Kurdów i alawitów, do kobiet i dzieci, które muszą cierpieć w imię męskiego wyobrażenia o honorze i tradycji. Uczniowie boją się nauczyciela, pasażerowie autobusu – kierowcy, aby nie zarzucono im zachowania, które nie przystoi Turkowi lub muzułmaninowi".

Pisarz zauważa jednak zmiany, powodowane tym, że młodzi ludzie, tak jak w innych rejonach świata, zaczynają myśleć globalnie. Przestają się bać, czego dowodem jest Ruch Gezi w Stambule, powołany by chronić zielone tereny w centrum Stambułu przed deweloperami, który stał się zaczynem protestów przeciwko samowoli władzy, rozprzestrzeniających się na cały kraj.

Do obszernej, zielonej, parkowej przestrzeni łączącej świątynię Hagia Sophia z Błękitnym Meczetem oraz do innych części historycznego centrum Stambułu zaprasza czytelników Peter Michalík, słowacki doktor nauk humanistycznych, redaktor radiowych i telewizyjnych serwisów kulturalnych.

To mógłby być początek wędrówek po Turcji, do których lektura 14. numeru „Herito" stanowi doskonałe przygotowanie. Zamieszczona w nim galeria zdjęć przedstawiających tureckie ślady w Europie – takie jak, stojąca w centrum bazaru w Sarajewie studnia Sebilj, uznana za symbol miasta, stare meczety w Skopje i działające do dziś w Budapeszcie łaźnie - jest również zachętą do ich odkrywania na Starym Kontynencie.

Magazyn ukaże się w wersji polskiej i angielskiej 7 kwietnia.

Więcej www.herito.pl

14. numer „Herito" powstał we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.

Spis treści:

Olga Wysocka, Wspólne poszukiwanie

Adam Balcer, Lechistan i Wysoka Porta – przenikające się światy

Tomasz Ciesielski, Polska i Turcja – wrogość czy pokojowe współistnienie?

Hacer Topaktaş, Stosunki osmańsko-polskie z perspektywy tureckiej w zapisach i pamięci

Beata K. Nykiel, Polacy a modernizacja Turcji. Wspólna historia z perspektywy niepamięci

Piotr Nykiel, „Kiedy Turek napoi konia w Wiśle"...

A. Haluk Dursun, Pałac Topkap? – dwór i rezydencja sułtanów

Magdalena Piwocka, Ruchome pałace". Namioty tureckie w zbiorach wawelskich

Holger Schuckelt, Komnata Turecka elektorów saskich

Michał Jurecki, Turcy i Europa Środkowa

Świeckie czy święte? Tureckie i polskie dylematy, Murat Belge, Ayşe Çavdar, Hakan Y?lmaz, Stanisław Obirek

Janusz Sepioł, Powrót imperium?

Karol Bieniek, Europa cywilizacji czy cywilizacja Europy? Turcja a Unia Europejska

Hasan Ünal, Stosunki między Turcją a Unią Europejską. Nowy początek czy błędne koło?

Tworzenie kultury. O roli prywatnego patronatu w Turcji, Özalp Birol rozmawia z Beatą K. Nykiel

Janusz Smaza, Minbar w kościele

Joanna Sanetra-Szeliga, Bizancjum. Konstantynopol. Stambuł. Europejska Stolica Kultury

Gündüz Vassaf, „Tete de Turc"

Peter Michalík, Carogród oczami Środkowoeuropejczyka

Na ponad 200 stronach historycy, filozofowie, pisarze, opisują Turcję, jej dzieje i historię relacji pomiędzy Wysoką Portą a Lechistanem. Wskazują również na stereotypy nagromadzone wokół „przedmurza chrześcijaństwa" oraz informują o wydarzeniach kulturalnych i społeczno-politycznych, które organizowane są w związku z rocznicą.

Zobacz galerie zdjęć

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście