Prokurator Dariusz Olszewski z pionu śledczego białostockiego oddziału IPN, który prowadzi śledztwo w sprawie wywózek polskich obywateli do Kazachstanu, przekazał do tej bazy elektroniczne kopie 2350 kart dokumentów (15 tomów akt). Akta te otrzymał on w czerwcu poprzedniego roku z Kazachstanu.
Dr Rafał Leśkiewicz, dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN uważa, że akta te w wzbogacą i tak już największy w Europie zbiór archiwaliów dotyczących ofiar wojny. Będą przydatne zarówno dla naukowców, jak i osób poszukujących swoich bliskich.
Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej IPN zostało uruchomione 1 września 2014 r. w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Dr Łukasz Kamiński, prezes IPN tłumaczy, że centrum zostało uruchomione, ponieważ coraz więcej osób interesuje się ustalaniem losów swoich bliskich. Ta baza danych ma upraszczać dotychczasowe zasady udzielania informacji o ofiarach represji.
W tej chwili baz składa się z dwóch części : to archiwum ofiar Niemców, które składa się z informacji dotyczących ok. 17 mln osób, a także indeksu represjonowanych (przez wiele lat prowadził go Ośrodek KARTA), w którym zgromadzone są informacje dotyczące ofiar zbrodni sowieckich (znajdują się w nim informacje o ok. 1,2 mln osobach). W bazie znajdują się dane dotyczące ofiar z lata 1939 - 56.