Żydzi z willi Pod Wariacką Gwiazdą

Od maja zwiedzający warszawski ogród zoologiczny będą mogli obejrzeć miejsce, w którym Jan i Antonina Żabińscy w czasie wojny ukrywali Żydów.

Aktualizacja: 31.03.2015 23:53 Publikacja: 31.03.2015 00:01

Żydzi ukrywali się w zoo w willi Żabińskich, a także w opustoszałych klatkach dla zwierząt

Żydzi ukrywali się w zoo w willi Żabińskich, a także w opustoszałych klatkach dla zwierząt

Foto: Fotorzepa/Jakub Ostałowski

W niewielkim budynku w pobliżu pawilonu hodowlanego przez wiele lat mieszkał z rodziną Jan Żabiński, pierwszy dyrektor zoo. W czasie wojny wraz z żoną Antoniną ukrywał Żydów, którzy uciekli z getta. Z tego powodu budynek nazywano kamienicą pod Wariacką Gwiazdą.

– Z dokumentów instytutu Yad Vashem wynika, że Żabińscy mogli ocalić od 150 do 300 osób – mówi nam Janusz Owsiany, varsavianista, prezes stowarzyszenia Monopol Warszawski. Żabiński wiedział, co się dzieje w getcie, odwiedzał je w poszukiwaniu odpadków, które mógł wykorzystać do dokarmiania zwierząt. Miał na to zgodę Niemców. Uczestniczył też w ruchu oporu. – Produkował materiały wybuchowe, współpracował z Żegotą (Radą Pomocy Żydom), brał udział w powstaniu warszawskim – opowiada Owsiany.

W willi Żabińskich ukrywający się mieli do dyspozycji 12 pomieszczeń piwnicznych. Prowadziły do nich z kuchni wąskie schody. W piwnicy był tunel, którym mogli przedostać się do wolier z ptakami.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki
Historia
Był ślub w Auschwitz. Tylko jeden
Historia
Zbrodnie Auschwitz obciążają niemieckie elity
Historia
80. rocznica marszu śmierci z KL Stutthof. 170 km w mrozie sięgającym poniżej 20 stopni