Kto został zamordowany w Warcie

IPN chce ustalić nazwiska osób, które w czasie wojny zostały zamordowane przez Niemców w getcie w Warcie.

Aktualizacja: 02.07.2015 13:14 Publikacja: 02.07.2015 12:50

Pomnik w niemieckim obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem

Pomnik w niemieckim obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem

Foto: Fotorzepa/Michał Zubrzycki

Pion śledczy IPN w Łodzi wszczął śledztwo w sprawie zabójstwa w latach 1940-1942 przez funkcjonariuszy niemieckich obywateli polskich narodowości żydowskiej w getcie w Warcie. Celem tego postępowania - jak twierdzą śledczy - jest ustalenie liczby osób zabitych w getcie oraz "danych osobowych ofiar".

Jak przypomina IPN getto w Warcie zostało utworzone w lutym 1940 roku. Zostało ono zlokalizowane w rejonie ulic: 20 Stycznia, 1 Maja, Paszkowskiego, Sadowej, 15 Grudnia, Kaliskiej, Piekarskiej. Przebywało w nim ok. 2 tys. osób pochodzenia żydowskiego. W grupie tej znaleźli się mieszkańcy Warty i okolicznych miejscowości m. in. Błaszek, Kuźminka. Warunki w getcie były ciężkie i powodowały znaczną śmiertelność zwłaszcza wśród osób starych i dzieci.

"Za opuszczenie getta groziła kara śmierci. Na porządku dziennym były doraźne egzekucje, bicie i inne represje (...) Wszystkie osoby w wieku od czternastu do sześćdziesięciu lat zostały objęte obowiązkiem pracy, świadczonej na rzecz okupanta na terenie Warty, jak również w obozach w Gostyniu, Potarzycy i Pawłowicach" - czytamy na stronie internetowej wirtualny sztetl.

Likwidacja getta rozpoczęła się 22 sierpnia 1942 roku. Getto zostało otoczone przez wojska niemieckie, Żydów zebrano na tzw. małym rynku i zamknięto ich w kościele farnym św. Mikołaja oraz klasztorze ojców Bernardynów.

"Podczas „akcji" zmarło lub zostało zabitych wiele osób. Wiadomo, że przy ul. Rzeźniczej, w pobliżu miejsca, w którym stała niegdyś synagoga, naziści rozstrzelali szesnastu ciężko chorych Żydów, w tym matkę z nowo narodzonym dzieckiem" - czytamy na portalu wirtualny sztetl. Część osób (głównie kobiety i dzieci) została następnie wywieziona samochodami do niemieckiego obozu śmierci w Chełmnie nad Nerem. Niemal wszystkich zamordowano w mobilnych komorach gazowych.

Pozostałych 389 mężczyzn Niemcy wywieźli na roboty w głąb Niemiec. Po wojnie do Warty wróciło zaledwie kilkanaście osób spośród niemal 3 tysięcznej społeczności żydowskiej mieszkającej w tym mieście.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Panel Transformacji Energetycznej
Czas na szeroką debatę o transformacji energetycznej
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście