Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2016 został ustanowiony Rokiem Cichociemnych. 13 lutego gmina Dębowiec (Śląskie) organizuje uroczystości upamiętniające rocznicę pierwszego zrzutu. Odbędzie się w miejscu, gdzie wylądowała pierwsza trójka tych żołnierzy.
Pierwsi cichociemni zostali zrzuceni na tereny okupowane przez Niemców w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku w okolice Dębowca koło Cieszyna w Beskidach. „Idziecie jako straż przednia do kraju. Macie udowodnić, że łączność z Polską jest w naszych warunkach możliwa" – żegnał skoczków gen. Władysław Sikorski.
Do kraju zostali zrzuceni: mjr Stanisław Kostka-Krzymowski, rtm. Józef Gabriel Zabielski ps. Żbik i kurier MSW Czesław Raczkowski. Niemcy po znalezieniu porzuconych przez nich spadochronów wyznaczyli nagrodę w wysokości 50 tys. marek za ich schwytanie lub udzielenie informacji o spadochroniarzach.
Major Kostka-Krzymowski walczył później w okręgu Radom – Kielce AK. Zabielski dotarł do Warszawy i dostał przydział do III okręgu AK Kielce. Raczkowski został aresztowany w Wadowicach, z więzienia wykupiła go grupa partyzantów z Batalionów Chłopskich.
W planie uroczystości w Dębowcu są m.in. skoki spadochronowe oraz rekonstrukcja historyczna przywitania cichociemnych przez mieszkańców. Wezmą w nich udział członkowie rodzin skoczków oraz żołnierze wojsk specjalnych, którzy nawiązują do tradycji tej formacji.