– To oryginalny przedwojenny budynek, w którym po gruntownej modernizacji, która już się dokonała, będziemy mogli wyeksponować i zorganizować wystawę artefaktów wydobytych w ramach badań archeologicznych – poinformował na konferencji prasowej Jarosław Sellin, wiceminister kultury. Dodał, że trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy parkingu i punktu obsługi ruchu turystycznego. Zapowiedział, że powstanie też nowy obiekt – pawilon wystawienniczy, w którym znajdzie się między innymi wystawa opowiadająca o walce, która się tam odbyła, ale też o wojnie obronnej 1939 roku. – W gruncie rzeczy będzie to budynek niejako „podziemny”. Nie będzie on mocno wyeksponowany w górę, aby nie zakłócać przestrzeni. Chcemy zakończyć prace w roku 2027 – dodał.
Z kolei dr hab. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, które buduje nową placówkę na Westerplatte, dodał, że „prace są realizowane systematycznie”. Dopowiedział, że cała inwestycja będzie kosztowała około 350 mln zł. W planach jest też odbudowa wybranych obiektów historycznych, w których będą zlokalizowane wystawy. To siedem obiektów wchodzących przed wojną w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Dodatkowo inwestycja obejmie odtworzenie historycznych ścieżek komunikacyjnych sprzed września 1939 r.
Czytaj więcej
Jak Arthur Greiser przeistoczył się w masowego mordercę - próbują odpowiedzieć autorzy jego najnowszej monografii Dieter Schenk i Witold Kulesza.
Całe muzeum plenerowe obejmie teren około 26,5 tys. mkw. Już przebudowany został cmentarz wojskowy. Powierzchnia wystawy stałej będzie wynosić prawie 3,5 tys. mkw.
Ile będzie kosztować Muzeum Westerplatte i Wojny 1939
Inwestycja ta ma już poślizg, w 2020 r. resort kultury zapowiadał, że muzeum będzie gotowe do 2026 r. Wzrosły też koszty. Wtedy ministerstwo podawało, że całość będzie kosztowała ponad 200 mln zł.