Amerykanie mają swoją tradycję Thanksgiving Day dla upamiętnienia przybycia pierwszych kolonistów na wybrzeże Maine. W Brazylii odpowiednikiem takiego święta jest 22 kwietnia. Jednak mieszkańcy największego kraju Ameryki Południowej świętują go w zupełnie inny sposób niż Amerykanie. Nie zasiadają do uczty z indykiem, tylko wspominają na różnych uroczystościach i apelach szkolnych oficjalne przybycie pierwszych Europejczyków do Brazylii. W ten sposób chcą także przypominać, że zanim przybyli tu Portugalczycy, tę krainę zamieszkiwali jej rdzenni mieszkańcy. 22 kwietnia 1500 r. traktują zatem jedynie jako początek nowego rozdziału dziejów ich państwa.
To bardzo ważne, ponieważ tereny przedkolonialnej Brazylii zamieszkiwały przed przybyciem Europejczyków na poły koczownicze plemiona Arawaków, Karaibów i Tupi-Guarani. Różniły się one zasadniczo od ich andyjskich sąsiadów z zachodu. Nie były to ludy rolnicze. Nie znały złożonego systemu komunikacji inkaskiej. Nigdy nie stworzyły własnego pisma ani własnej architektury. Żyły głównie z rybołówstwa i zbieractwa. Ale to wcale nie oznacza, że nie wytworzyły własnych, czasem bardzo złożonych systemów wierzeń, bogatej kultury i ciekawego systemu etycznego. Wręcz przeciwnie. Dzisiaj odkrywamy ich wiedzę medyczną, wspaniałą znajomość przyrody, zdumiewające umiejętności łowieckie, mitologię i bogactwo światopoglądów. Przedkolonialni mieszkańcy Brazylii żyli w symbiozie z unikalną przyrodą regionów nadbrzeżnych i największym endemicznym ekosystemem na świecie, jakim jest Amazonia.
Czytaj więcej
Popularność „Niewolnicy Isaury” w Polsce miała wymiar fenomenu socjologicznego. Telenowela budziła emocje nie mniejsze niż te na ekranie. Czy mogła zarazem rozbudzić zainteresowanie jednym z najbardziej znaczących okresów w dziejach Brazylii?
Przybysze z Europy
Portugalia objęła we władanie obszar Brazylii zgodnie z traktatem z Tordesillas z 1494 r., który dzielił nowo odkryte tereny amerykańskie pomiędzy dwa iberyjskie państwa kolonialne. Na początku XVI w. obszar dzisiejszej Brazylii podzielono równoleżnikowo na prowincje pod zarządem szlachty portugalskiej. W 1532 r. powstała pierwsza kolonia São Vincente, położona na terenie dzisiejszego stanu São Paulo. Współcześni Brazylijczycy są bardzo dumni z wieloetnicznego pochodzenia. Należy jednak pamiętać, że aż do XIX w. większość wolnych Brazylijczyków była jedynie pochodzenia portugalskiego. Dopiero na początku XIX w. Brazylijczycy otworzyli swój kraj dla przybyszów z innych krajów Europy. Od tego czasu do Brazylii zaczęli przybywać imigranci i uchodźcy z różnych krajów świata, włączając w to także Polaków. Można powiedzieć, że w XIX w. Brazylijczycy stali się być może najbardziej złożonym rasowo społeczeństwem na świecie. Europejczycy, Afrykanie i rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej stworzyli unikalną mieszankę etniczną, prawdziwy miks kultur, religii i charakterów.
Od XVI w. Brazylia stała się dla Portugalii źródłem surowców naturalnych. Ten kraj był i jest nadal sezamem niezmierzonych skarbów natury. Ale do ich wydobycia i eksploatacji potrzebna była najtańsza siła robocza, czyli niewolnicy.