Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 03.07.2025 06:16 Publikacja: 24.11.2022 22:00
Były król Polski Stanisław August Poniatowski w Petersburgu. Obraz olejny Jana Czesława Moniuszki z 1883 r.
Foto: agraart.pl/wikimedia commons
Pierwsi chcą wspominać pełen splendoru dzień koronacji tego króla, drudzy pełen rozpaczy dzień jego abdykacji, który Opatrzność – jakby ku przestrodze – wyznaczyła także na 25 listopada.
Apologeci króla Stasia z admiracją wspominają 6 września 1764 r., kiedy Sejm Elekcyjny wybrał Polaka na króla Polski. Tego dnia Stanisław Antoni Poniatowski – imię August przyjął dopiero jako król – gościł właśnie u księżnej Lubomirskiej. Było ciepłe letnie popołudnie. Starosta przemyski prowadził spokojną rozmowę, choć był wewnętrznie strasznie spięty. Wiedział, że na wolskich błoniach elekcyjnych ważą się jego losy. Kilka dni wcześniej kancelaria posła rosyjskiego przy polskim dworze, księcia Nikołaja Wasiljewicza Repnina, wydała bezprecedensową, pełną fałszu odezwę do polskich posłów z wezwaniem „do wyboru Piasta”. „Sztuki rządzenia Polską można się nauczyć tylko w Polsce, a któż jest zdolniejszy do jej osiągnięcia, niż ten, kto od dzieciństwa wpajał sobie jej wolność, prawa i ustawy i uczył się ich słuchać – obłudnie pisał Repnin. – Zarówno korzyść, jak i honor waszego narodu zdają się wymagać, aby wreszcie starym zwyczajem na króla został wybrany kandydat, co jedynie Polskę ma za ojczyznę, co nie będzie mieszał jej interesów z obcymi i wskrzesi sławę Jagiellonów i Sobieskich”.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas