W uroczystościach współorganizowanych przez Instytut udział wezmą m.in. przedstawiciele polskiego konsulatu w Niemczech oraz rodziny ofiar.
O godz. 10.30 w Miejscu Pamięci Muzeum Ravensbrück nastąpi oficjalne przekazanie przez IPN do kolekcji tego muzeum artefaktów odnalezionych w trakcie prac archeologicznych prowadzonych w 2019 r. Następnie w południe odprawiona zostanie msza święta polowa w miejscowości Fürstenberg. O godz. 14 na tamtejszym cmentarzu odbędzie się pogrzeb ofiar.
Czytaj więcej
W wieku 98 lat w hospicjum w Oświęcimiu zmarła Zofia Posmysz, więźniarka Auschwitz, a potem autorka jednej z najważniejszych opowieści o rzeczywistości obozu koncentracyjnego.
W latach 1940–1943 na tym cmentarzu w podziemiach kaplicy palono zwłoki więźniarek – w tym Polek, a prochy zakopywano w nieoznaczonych grobach. W 1989 r. w czasie kopania grobu zostały odkryte urny. Na urnach były metalowe tabliczki z imionami i nazwiskami oraz datami urodzin więźniarek. Na wieczkach zapisano także datę kremacji i numer listy obozowej oraz nazwę miejscowości „Fürstenberg”, gdzie dokonano kremacji. Wieczka urn trafiły do miejscowego muzeum.
Czytaj więcej
Autorki książki „Zostały mi słowa miłości. Maria Hiszpańska-Neumann: życie i twórczość" podzieliły się pracą. Maria Czarnecka zajęła się biografią artystki, Ewa Kiedio – analizą i interpretacją jej twórczości. Powstała opowieść, w której przeszłość i teraźniejszość płynnie się łączą, zgodnie z przekonaniem, że na to, co jest dziś, miało wpływ wczoraj.