Bliscy Józefa Niechody otrzymali z IPN tzw. notę identyfikacyjną potwierdzającą tożsamość. Ekshumacja szczątków oraz badania genetyczne przeprowadzili naukowcy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Niechoda w czasie wojny wspierał podziemie.
Rodzina przez wiele miesięcy walczyła z urzędami o możliwość zbadania szczątków, aby potwierdzić tożsamość zmarłego. Nie zgadzał się na to sanepid, a także prokurator prokuratury powszechnej. O tej bulwersującej sprawie pisaliśmy w „Rzeczpospolitej".
Grób na cmentarzu prawosławnym w Bielsku Podlaskim otwarto dopiero jesienią poprzedniego roku. Zdecydował o tym prokurator Zbigniew Kulikowski z białostockiego IPN, który prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni popełnianych w UB w Bielsku Podlaskim. Znaleziono tam szczątki dwóch osób. Naukowcy na podstawie badań DNA potwierdzili, że jednym z pochowanych jest Niechoda (tożsamości drugiej osoby nie ustalono).
– Ojciec został bestialsko zamordowany, a następnie potajemnie pochowany. Nigdy nie miał pogrzebu. Kilka miesięcy po jego śmierci matka dowiedziała się od grabarza, że na cmentarzu w Bielsku Podlaskim w nocy 31 grudnia 1949 r. został pochowany mężczyzna. Od tego czasu opiekujemy się tym grobem, choć nie mieliśmy pewności, czy spoczywa tam tata – opisywała nam Halina Zarachowicz, córka zabitego.
Po wojnie zamieszkał w miejscowości Boćki na Podlasiu, stał się współwłaścicielem młyna. W grudniu 1949 r. na podstawie donosu został zatrzymany przez UB. „Funkcjonariusze rozpoczęli wobec niego śledztwo, usiłując wymóc przyznanie się do udziału w organizacji podziemnej i posiadania broni. W wyniku pobicia Niechoda przyznał się do zarzucanych czynów. Postawiony przed szefem Urzędu Bronisławem Bortnowskim odwołał zeznania i powiedział, że były wymuszone przez tortury" – opisali jego losy Tomasz Danilecki i Marcin Zwolski w książce „Urząd Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim (1944–1956)". Odwołanie zeznań wywołało furię ubeków. Niechoda był bity kijem po gołych piętach, pośladkach, a potem gumową pałką po plecach. Pod koniec grudnia 1949 r. zmarł.