Rocznica przyłączenia Śląska do Polski

W 2022 r. obchodzona jest setna rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej. Na Śląsku organizowane są uroczystości.

Aktualizacja: 12.06.2022 14:53 Publikacja: 12.06.2022 09:52

Powstańcy śląscy w 1921 r.

Powstańcy śląscy w 1921 r.

Foto: Wikipedia

W ramach obchodów setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Rzeczpospolitej Polskiej 15 czerwca o godzinie 13 przed budynkiem Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 1 odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Bramy do Polski 1922". Odbędzie się: prezentacja monety kolekcjonerskiej, prezentacja znaczka pocztowego i koperty „100. rocznica powrotu Górnego Śląska do Polski".

W Katowicach otwarta zostanie wystawa przygotowana przez IPN prezentuje przebieg uroczystości przyłączenia części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku. Na piętnastu panelach wystawienniczych przedstawiono wydarzenia na obszarze, które decyzją Rady Ambasadorów z października 1921 roku, przypadł Polsce. Objęcie terenów przez Rzeczpospolitą następowało, zgodnie z decyzją Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej, strefami i odbywało się według ściśle określonego scenariusza, który obejmował wkroczenie policji państwowej, podpisanie protokołu przekazania władzy, wyjście wojsk sojuszniczych i wkroczenie wojska. Uroczystości powitania Wojska Polskiego odbyły się w różnych miejscowościach od 20 czerwca do 4 lipca 1922 roku. Symbolem tych wydarzeń były bramy powitalne budowane na wzór łuków triumfalnych, których wniesiono ponad 220. Po wkroczeniu wojska kolejnym etapem przejmowania części Górnego Śląska przez Polskę były oficjalne uroczystości państwowe z udziałem najwyższych władz przybyłych z Warszawy.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne
Historia
Testament Bolesława Krzywoustego, czyli rozbicie dzielnicowe
Historia
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Wikingowie XIX wieku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Amazonka odkryła swoją tajemnicę