Dostępne świadectwa terroru

Instytut Pileckiego udostępnia dokumenty pochodzące z licznych archiwów, m.in. niemieckiego Bundesarchiv oraz Instytutu Hoovera.

Aktualizacja: 11.01.2021 20:06 Publikacja: 11.01.2021 19:04

Dostępne świadectwa terroru

Foto: Bundesarchiv

W archiwum cyfrowym Instytutu Pileckiego dostępnych jest teraz ponad milion stron dokumentów, 372 filmy, zdjęcia oraz ponad 9 tys. nagranych świadectw opisujących terror okupacji niemieckiej i sowieckiej. Liczba tych materiałów będzie wzrastała.

Dokumenty pozyskane zostały od archiwów publicznych, organizacji społecznych, a także osób prywatnych. Jako jedyna instytucja w Polsce i trzecia na świecie Instytut udostępnia zbiory Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych (UNWCC), które stanowią świadectwo m.in. niemieckiej polityki okupacyjnej w Polsce, w tym także zbrodni Holocaustu. Wśród nich są m.in. akty oskarżenia stworzone jeszcze przed zakończeniem wojny przez rząd na uchodźstwie wobec niemieckich zbrodniarzy wojennych.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec