Reklama
Rozwiń

Ryszard i Jerzy Kowalczykowie zostaną odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W środę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski zostaną odznaczeni bracia Ryszard i Jerzy Kowalczykowie – dowiedziała się rp.pl. W 1971 roku przeprowadzili słynny zamach bombowy w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu.

Aktualizacja: 04.10.2016 16:32 Publikacja: 04.10.2016 16:18

Ryszard Kowalczyk (pośrodku) i jego brat Jerzy (z lewej) podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej w G

Ryszard Kowalczyk (pośrodku) i jego brat Jerzy (z lewej) podczas odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Gdańsku, 18 grudnia 2010

Foto: Wkimedia Commons (fot. Pomuchelskopp/CC BY 3.0)

Bracia Kowalczykowie podłożyli bombę w auli WSP niemal dokładnie 45 lat temu, 6 października 1971 roku. Byli pracownikami tej uczelni, a zamach przeprowadzili, by utrudnić organizację uroczystości w Święto Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa. Powód? W trakcie gali zamierzano wręczać nagrody i odznaczenia funkcjonariuszom, którzy odpowiadali za krwawe stłumienie protestów na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku.

Wskutek wybuchu wyleciał w powietrze dach auli i zapadła się podłoga, jednak nikt nie odniósł obrażeń. Mimo to braci Kowalczyków skazano na drakońskie kary: Jerzego na śmierć, a Ryszarda na 25 lat więzienia. Po protestach opozycji Jerzemu Kowalczykowi wyrok kary śmierci zmieniono na 25 lat pozbawienia wolności. Przedterminowo zostali zwolnieni z więzienia po zakończeniu stanu wojennego w wyniku aktu łaski Rady Państwa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego