Jak Polacy budowali Zamek Królewski

19 stycznia 1971r., Edward Gierek, wraz z kierownictwem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, podjął decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

Aktualizacja: 19.01.2018 07:39 Publikacja: 18.01.2018 23:01

październik 1971 - Kikut ocalałej ściany Zamku podparty rusztowaniem. Widoczny silos i tablica propagandowa wzywająca robotników do pomocy przy odbudowie Zamku

Foto: NAC

17 września 1939 roku, w wyniku ostrzału artyleryjskiego i bombardowań Zamek Królewski w Warszawie spłonął. 4 października 1939, Adolf Hitler, wysadzenia pozostałości. Do połowy stycznia 1940 niemieccy saperzy wiercili otwory w murach aby wykonać rozkaz. Ostateczne zniszczenie Zamku nastąpiło między 10 a 13 września 1944r., w trakcie Powstania Warszawskiego. Przeciągające się plany zniszczenia pozwoliły muzealnikom na wyniesienie i ukrycie wielu zabytków. Ze zniszczeń wojennych w Zamku Królewskim ocalały tylko przyziemia (piwnice), dolna partia Wieży Grodzkiej, elementy Biblioteki Królewskiej oraz Arkady Kubickiego.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Archeologia rozboju i kontrabandy
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką