Uroczystości rozpoczną się w sobotę w południe na Cmentarzu Szpitalnym w Tworkach, gdzie zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121, Powstańców Warszawskich i ofiary cywilne. Następnie, o godz. 13 rozpocznie się ceremonia złożenia kwiatów pod tablicą przy głównej bramie cmentarza Żbikowskiego, która upamiętnia zmarłych i poległych bezimiennych więźniów obozu przejściowego Durchgangslager 121, pochowanych w zbiorowej mogile.
Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 14 pod Pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu w Pruszkowie, gdzie zostanie odprawiona polowa Msza Święta, po której zaplanowano przemówienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej. List od minister Rodziny i Polityki Społecznej odczyta szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk, który uhonoruje medalem "Pro Patria" Małgorzatę Bojanowską, dyrektor Muzeum Dulag 121. Obchody zwieńczy Apel Pamięci. Odbędzie się też koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
W niedzielę, 3 października o godz. 19 w żbikowskim kościele Niepokalanego Poczęcia NMP odbędzie się zaś koncert „Pieśni Powstania Warszawskiego" w wykonaniu zespołu „Sonanto" oraz pokaz filmu „Powstanie Warszawskie" w reż. Jana Komasy.
Dulag 121 – obóz przejściowy dla ludności cywilnej utworzony został w Pruszkowie 6 sierpnia 1944 roku. Szacuję się, że przez pruszkowski obóz przeszło nawet 650 tysięcy osób. Około 150 tysięcy osób trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy, aż 70 tysięcy więźniów zostało wysłanych do obozów koncentracyjnych. Dzięki pomocy mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości z obozu udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób.
„Rzeczpospolita" ma patronat nad uroczystościami.