Reklama
Rozwiń

Panorama Racławicka

Między sierpniem 1873 a majem 1874 r. to monumentalne dzieło malowało kilku wybitnych polskich artystów. Ale nigdy by nie powstało, gdyby nie jego pomysłodawca i jeden z głównych twórców – Jan Styka.

Publikacja: 23.09.2021 15:27

Niewielki fragment Panoramy Racławickiej. Na pierwszym planie: naczelnik insurekcji Tadeusz Kościusz

Niewielki fragment Panoramy Racławickiej. Na pierwszym planie: naczelnik insurekcji Tadeusz Kościuszko zagrzewający kosynierów do walki

Foto: CATWALKPHOTOS / ALAMY STOCK PHOTO / BEW

Muzeum Narodowe we Wrocławiu 27 lipca br. ponownie otworzyło dla zwiedzających rotundę przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11. Tym razem jednak nie chodziło o renowację obrazu „Bitwa pod Racławicami". Gruntownej przemianie poddano sam budynek. Dzięki modernizacjom, które wprowadzano przez blisko rok, zmieniły się m.in.: aranżacja holu wejściowego oraz małej rotundy, w której zainstalowano ciekłokrystaliczne ekrany (wyświetlane są na nich pokazy multimedialne), w holu, który dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, pojawiła się księgarnia muzealna. Powstały także nowe „ścieżki narracyjne" w głównej ekspozycji. Zainteresowanie zwiedzających jest tak duże, że bilety trzeba rezerwować.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego