Bogate zbiory w Wieliczce przyciągają turystów

Wieliczka słynie ze znanej w świecie kopalni soli, ale posiada też wyjątkowy, średniowieczny Zamek Żupny. Obydwa te obiekty, wpisane na Listę UNESCO, w przeszłości stanowiły jedno przedsiębiorstwo. W obydwu swoje ekspozycje posiada Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Publikacja: 11.10.2018 19:00

W jednej z komór Russegger zgromadzono dawne drewniane maszyny i sprzęt górniczy

W jednej z komór Russegger zgromadzono dawne drewniane maszyny i sprzęt górniczy

Foto: Rzeczpospolita

Podziemna ekspozycja usytuowana jest w kopalni na głębokości 135 m, a naziemna w znajdującym się w pobliżu Zamku Żupnym, siedzibie zarządu salin od końca XIII w. do 1945 r. Po II wojnie światowej, w 1949 r., ówczesna dyrekcja wielickiej kopalni postanowiła zlikwidować nieczynne kopalniane wyrobiska. Na szczęście założyciel Muzeum – Alfons Długosz, artysta malarz, profesor gimnazjum wielickiego – wraz z towarzyszącymi mu górnikami przemierzył wówczas dziesiątki kilometrów zapomnianych wyrobisk w poszukiwaniu starych narzędzi, maszyn górniczych oraz okazów geologicznych – w tym kryształów i skamielin. Dzięki temu 2 grudnia 1951 r. z zebranych obiektów zorganizowano wystawę w komorze „Warszawa". Zabytków było tak dużo, że nie wszystkie zdołano wyeksponować na tak małej przestrzeni. Długosz pozyskał więc 14 nowych wyrobisk, gdzie w latach 1958–1966 udało się stworzyć ciekawą i rozbudowaną ekspozycję. W efekcie powstała z pasji w pełni samodzielna i nowoczesna, jak na ówczesne czasy, placówka muzealna.

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę
Historia
D-Day. Jak Hitler zareagował na wieść, że rozpoczęło się lądowanie w Normandii
Historia
Przypadki szalonego Kambyzesa II
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Historia
Paweł Łepkowski: Spór o naturę Jezusa