15 lipca 1410 roku połączone siły polskie, litewsko-ruskie i smoleńskie pod dowództwem króla Polski Władysława Jagiełły pokonały pod Grunwaldem armię zakonu krzyżackiego wspomaganą przez rycerstwo zachodnioeuropejskie pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena.
Obchody rocznicy największego triumfu polskiego oręża w średniowieczu i jednej z największych bitew średniowiecznej Europy będą trwały wiele miesięcy. Już 14 stycznia przez Warszawę przejechali zakuci w zbroję jeźdźcy z chorągwiami zdążający na ogłoszenie projektu jubileuszowych obchodów.
Zaplanowano je z rozmachem. Wici na wojnę z Krzyżakami rozesłane zostaną 2 lutego po mszy w Jedlni Kościelnej koło Radomia, skąd przed 600 laty zwoływał wojska na wojnę z Krzyżakami król Jagiełło. W podradomskim Taczowie 12 czerwca odbędzie się impreza plenerowa „Rycerze Bogurodzicy”, na której odsłonięta zostanie rzeźba „Spotkanie u Powały” ukazująca m.in. króla oraz Mikołaja Powałę z Taczowa.
Także w Taczowie stanie replika dioramy „Bitwa pod Grunwaldem” Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela, która znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa.
W czerwcu rozpoczną się też projekcje odrestaurowanego cyfrowo filmu Aleksandra Forda „Krzyżacy”, który powstał z okazji 550. rocznicy bitwy. Film będzie wyświetlany na telebimach w czasie imprez plenerowych.