Szef pionu śledczego krakowskiego IPN Piotr Piątek poinformował, że zarządzenie o przeprowadzeniu ekshumacji wydano 9 marca. Znalazło się ono w postanowieniu o zasięgnięciu nowej opinii biegłych na temat rodzaju i miejsc obrażeń na ciele Stanisława Pyjasa.
Podstawą opinii ma być "przede wszystkim analiza i zbadanie pozostałości kośćca" Pyjasa - stwierdzono w komunikacie prasowym.
Według IPN, ekshumacja ma doprowadzić do "sformułowania ostatecznych ocen w kwestii mechanizmu i przyczyn śmierci Pyjasa". Nie podano daty ekshumacji.
Jak podkreślił prok. Piątek w odczytanym komunikacie, IPN pozostaje w kontakcie z członkami rodziny Stanisława Pyjasa "w zakresie przekazywania im informacji o celowości i niezbędności przeprowadzenia ekshumacji, które doprowadziły do wyjednania ich zrozumienia i przychylności dla działań, podejmowanych w toku prowadzonego śledztwa".
Prok. Piątek odmówił podania bliższych informacji w tej sprawie, powołując się na "szeroko pojęte dobro śledztwa". Dziennikarze nie mogli ustalić, czy sformułowanie o "wyjednaniu zrozumienia i przychylności" rodziny dla działań śledztwa oznacza ich zgodę na ekshumację. W świetle prawa, zgoda rodziny nie jest konieczna do ekshumacji.