Reklama
Rozwiń

Wilcze stada szczerzą kły

Sytuacja zmieniła się po kapitulacji Francji w czerwcu 1940 roku. Jesienią niemieckie okręty podwodne zaczęły operować ze zdobytych portów francuskich: Brestu, Lorient, La Pallice i La Rochelle. Dzięki temu miały średnio 450 mil morskich bliżej do rejonów działań niż wypływając z baz niemieckich.

Publikacja: 02.11.2007 15:26

Wilcze stada szczerzą kły

Foto: AKG/East News

Wprowadzono wówczas nowe metody dowodzenia oraz rozpoczęto współdziałanie z lotnictwem. Rozpoznanie na rzecz U-Bootwaffe prowadziły samoloty rozpoznawcze dalekiego zasięgu Focke-Wulf 200 Condor. Ich meldunki oraz radiogramy z okrętów podwodnych spływały do dowództwa w Lorient, które w razie wykrycia konwoju organizowało grupę uderzeniową zwaną wilczym stadem.

W jego skład wchodziły wszystkie okręty podwodne, które można było ześrodkować na kursie konwoju. U-Booty wynurzały się i płynęły na powierzchni oceanu, wykorzystując przewagę prędkości nad ściganym konwojem – statki handlowe zazwyczaj były powolne, a prędkość grupy dostosowywano do prędkości najwolniejszej jednostki. Za dnia utrzymywały kontakt wzrokowy z konwojem (ze względu na niewielkie sylwetki były trudne do wykrycia), a po zapadnięciu zmroku wychodziły na kurs statków i rozpoczynały ataki torpedowe.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego