6 kwietnia
– Po trzyletnim śledztwie w Warszawie ogłoszono wyroki dożywocia dla Józefa Kwasiborskiego i Jana Hoppego, 15 lat więzienia otrzymali Antoni Antczak, Stanisław Bukowski, Cecylia Weker, Jerzy Braun, działacze rozwiązanego Stronnictwa Pracy (jego członkowie, którzy poszli na współpracę z komunistami, współtworzyli podporządkowane PZPR satelickie Stronnictwo Demokratyczne).
1 maja
– „Dzieła klasyków marksizmu-leniniz-mu stały się dla społeczeństwa polskiego codziennym nauczycielem życia” – pisano w prasie. Tylko Książka i Wiedza wydała dzieł Marksa 2 959 000 egz., Engelsa 1 646 000 egz., Lenina 5 740 000 egz., i Stalina 5 130 000 egz. Całkowity nakład tej czwórki w latach 1944 – 1951 wyniósł 21 209 200 egz.
21 lipca
– W Warszawie odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego (zburzony spontanicznie w 1989 roku), 60 tysięcy mieszkańców stolicy oddało „hołd pamięci wielkiego polskiego patrioty i największego rewolucjonisty”.
2 sierpnia
– W wyniku konfliktów w międzynarodowym ruchu komunistycznym w sanatorium w Krynicy bezpieka aresztowała Władysława Gomułkę, byłego I sekretarza partii komunistycznej, odpowiedzialnego za terror lat 1944 – 1948. Wraz z nim do więzień trafili jego najbliżsi współpracownicy. Ulica skomentowała te wydarzenia dowcipem. W celi spotyka się trzech więźniów. Pytają się, za co siedzą. Jeden odpowiada, iż w 1946 roku krzyczał „Precz z Gomułką”, drugi, że w 1951 roku „Niech żyje Gomułka”, a trzeci na to „a ja jestem Gomułka”.
13 sierpnia
– Zapadł wyrok w procesie generałów Stanisława Tatara, Franciszka Hermana, Jerzego Kirchmayera, Stefana Mossora i pułkowników Utnika, Nowickiego, Romana, Jureckiego i komandora Wacka. Oskarżono ich o próbę obalenia „władzy ludowej”. W kolejnych procesach odpryskowych skazano na śmierć ponad 30 oficerów.
18 września
– Izba Reprezentantów Kongresu USA podjęła jednogłośnie rezolucję na rzecz powołania komisji pod przewodnictwem Raya J. Maddena na rzecz wyjaśnienia zbrodni katyńskiej. W 1944 roku prezydent D. Roosevelt mówił: „To jest tylko niemiecka propaganda i niemiecki spisek… Jestem absolutnie przekonany, że Rosjanie tego nie uczynili”. Komisja jednoznacznie ustaliła, że sprawcami są Sowieci.
29 września
– W mokotowskim więzieniu w Warszawie zmarł komendant wileńskiej AK gen. Aleksander Krzyżanowski „Wilk” (ur. 1895 r.). W grypsie do rodziny pisał: „Cała moja wina jest, że walczyłem pod orłem z koroną…”. Jego ciało zostało w tajemnicy zakopane, a na prośbę rodziny o wydanie zwłok dyrektor departamentu śledczego MBP Józef Różański (wł. Goldberg) powiedział: „Chyba żartujecie, chcecie zrobić pogrzebową manifestację”.
8 października
– W Warszawie wydano wieloletnie wyroki na pięciu współpracowników przywódcy PSL Mikołajczyka, m.in. Wincentego Bryję, Marię Hulewiczową, Witolda Kulerskiego.
30 października
– Sejm powołał stworzoną na sowiecki wzór Polską Akademię Nauk – co stanowiło „ukoronowanie dotychczasowych wysiłków organizacyjnych zmierzających do skomunizowania nauki polskiej”. Jej pierwszy skład ustalił Bolesław Bierut. Już wcześniej rozwiązano Towarzystwo Naukowe Warszawskie (zał. 1907 r.) i Polską Akademię Umiejętności (zał. 1872 r.). W ocenie PZPR „PAU była zupełnie niedwuznaczną i niemal nie maskowaną agenturą Londynu (…) miejscem swoistego azylu elementów reakcyjnych i konserwatywnych…”.
15 lutego
– W związku z brakami zaopatrzenia na wsi wprowadzono obowiązkowe dostawy zwierząt. Niewywiązanie się z tego obowiązku groziło karą trzech lat więzienia. Kilka miesięcy później rozszerzono zakres obowiązkowych dostaw, nawet ziemniaków, i wprowadzono sprzedaż na kartki.18 kwietnia – W 60. rocznicę urodzin „prezydenta” Bolesława Bieruta, agenta NKWD, jego imieniem nazwano m.in. Uniwersytet Wrocławski i hutę w Częstochowie.
3 maja
– O godz. 11.00 po pierwszych taktach Mazurka Dąbrowskiego spiker zapowiedział „Mówi Radio Wolna Europa – Głos Wolnej Polski”. Tak rozpoczęła się pierwsza, codzienna audycja tej rozgłośni, która dla milionów Polaków przez kilka dziesięcioleci była źródłem prawdziwych informacji wyławianych z szumów i trzasków, którymi komuniści próbowali zagłuszyć wolne słowo. Jej pierwszym dyrektorem został Kurier z Warszawy, cichociemny, uczestnik powstania warszawskiego Jan Nowak-Jeziorański.22 lipca – Sejm przyjął – wzorowaną na sowieckiej – Konstytucję PRL, poprawki na jej tekście nanosił osobiście Stalin. Zapisane w niej „swobody obywatelskie” były całkowicie fikcyjne. Od tego momentu obowiązywała nazwa Polska Rzeczpospolita Ludowa. Z tej okazji w Warszawie część ul. Marszałkowskiej nazwano placem Konstytucji. Nazwa obowiązuje do dzisiaj.
31 sierpnia
– W więzieniu we Wronkach zmarł znany działacz chrześcijańskiej demokracji Antoni Antczak (ur. 1892), w czasie okupacji delegat Rządu RP na Pomorze.
26 października
– Odbyły się „wybory” do Sejmu PRL, według ordynacji ustalającej, iż liczba kandydatów nie może przewyższać liczby posłów w danym okręgu, co oznaczało, iż wybory stały się fikcją, gdyż listy układały komunistyczne władze – Front Narodowy na czele z Bierutem. Według oficjalnych danych frekwencja wyniosła 95,03 proc., a na kandydatów frontu padło 99,8 proc. głosów. Ten proceder trwał do końca PRL. W opowiadanym dowcipie pytano, ile miejsc dostaliby komuniści w wolnych wyborach? Dwa – portiera i szatniarza.
1 – 2 listopada
– W związku z usuwaniem nauki religii ze szkół pod petycją katowickiego bpa Stanisława Adamskiego podpisało się 72 tys. wiernych Górnego Śląska. Bezpieka dokonała rewizji w budynku kurii, a trzech śląskich biskupów (Adamski, Bieniek, Bednorz) zostało wygnanych z diecezji.
20 stycznia
– W więzieniu mokotowskim w Warszawie zamordowano mjr. Bolesława Kontryma, w czasie okupacji zastępcę komendanta głównego konspiracyjnej policji Polskiego Państwa Podziemnego.
Jarosław Szarek, historyk, Oddział IPN w Krakowie