Reklama
Rozwiń

Rówieśnicy: Maryla Rodowicz, Jan Krzysztof Kelus

Kontrast zgrzytliwy. „Madonna PRL” i najbardziej osobny ze śpiewaków „Sentymentalnej Panny S”. A zaczynało się bliźniaczo, od lekkiego hipisowania końca lat 60. Salinger, Woodie Guthrie, pudło rezonansowe ze sklejki i najłatwiejszy dla samouków akord E7. Dla niego z czasem „e siedem” zaczęło oznaczać szosę do Radomia na procesy KOR; dla niej pozostało mocnym dźwiękiem durowym.

Aktualizacja: 14.01.2008 19:21 Publikacja: 14.01.2008 00:21

Rówieśnicy: Maryla Rodowicz, Jan Krzysztof Kelus

Foto: Forum

Rocznik 1945. Do tańca i do różańca: Sopot, Opole, festiwal w Soczi i koncert w Wadowicach. Coś przecież pozostaje niezmienne: mocny makijaż oczu i pedał gazu dociśnięty na maksa, czy idzie o szosę, czy o emocje. Głośno, szybko, wesoło!

Co robi ładna dziewczyna z Włocławka, która ma zacięcie do lekkoatletyki i lubi poezję śpiewaną? Zdaje na AWF i występuje w studenckich zespołach bigbitowych, kabaretach, na przeglądach piosenki autorskiej. Trochę się waha, bo w sztafecie 4 x 100 też odnosi sukcesy, ale – jakby cytowała bohatera „Amadeusza” w jednej z pierwszych scen filmu – w końcu mówi „To moja muzyka!” i rusza w świat. Debiut w Opolu w 1968 roku i od razu sukces. Suknie cygańskie. Takież romanse.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego