Reklama
Rozwiń

Blok

Był to wynalazek architektoniczny: maksymalna prostota, oszczędność, sześcian burego koloru, kilku- lub wielopiętrowy. Odeszliśmy od tradycyjnej cegły i zaczęliśmy budować z cementowych prefabrykatów, pustaków, trelinek. Blokowiska pokryły całą Polskę; zaczęły powstawać za Gomułki, żeby za Gierka osiągnąć apogeum w postaci budownictwa z wielkiej płyty.

Publikacja: 14.01.2008 00:57

Wyrastały coraz dłuższe i wyższe. Nawet w malowniczych uzdrowiskach u stóp karpackich gór pojawiły się rzędy tych nowoczesnych, socjalistycznych domostw, zasłaniając wszelki widok.

Rekord długości pobił kilometrowy blok w Trójmieście przy ulicy Lumumby. Takich cudów architektury było znacznie więcej i nazwane zostały mrówkowcami. Nie wyrósł jednak nigdy blok podniebny wysokości Pałacu Kultury i Nauki. Ten rekord nie został pobity. Bloki dominowały przez kilkadziesiąt lat w budownictwie mieszkaniowym i na pytanie, gdzie mieszka, mniej więcej co trzeci Polak odpowiadał: „W bloku!”.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama