Reklama
Rozwiń

Bój o kiszony ogórek

14 grudnia 1985 roku

Aktualizacja: 18.02.2008 22:01 Publikacja: 18.02.2008 00:01

Bój o kiszony ogórek

Foto: Rzeczpospolita

Z czasów PRL pamiętam godną przytoczenia, jakkolwiek zupełnie tragikomiczną historię. Był rok 1985, w Starym Teatrze w Krakowie zbliżała się premiera dramatu Tadeusza Micińskiego „Termopile polskie” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Jako kierownik literacki teatru byłem współuczestnikiem strasznych bojów z krakowską cenzurą, która zażądała 108 zmian w przedstawieniu i tekście. Dwa miesiące targów z cenzorami to nie przelewki.

Szczytem wszystkiego okazała próba generalna, na którą – niemal w czwartą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – przyleciał z Warszawy specjalny rządowy samolot. Przywiózł około trzydziestu osób. Wśród nich był minister kultury Zdzisław Żygulski, Szef Wydziału kultury KC PZPR Waldemar Świrgoń, inni znaczący w ówczesnym aparacie partyjnym ludzie, jak Witold Nawrocki. Biedny Miciński doczekał się chwili, że zainteresowały się nim najwyższe czynniki państwowe. Dla całego zespołu była to ostra próba nerwów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego