1 czerwca
– We Wrocławiu odbył się pierwszy happening Pomarańczowej Alternatywy Waldemara Frydrycha „Majora”, która ośmieszała absurdy komunistycznej rzeczywistości, a wcześniej jej sympatycy m.in. w miejsce zamalowywanych na ścianach budynków antyreżimowych napisów malowali kolorowe krasnoludki.
8 – 14 czerwca
– Jan Paweł II przybył ze swą III pielgrzymką do Polski pogrążonej w apatii. Przyjęcie, jakie zgotowała milionowa rzesza wiernych w Gdańsku-Zaspie, przypomniało na parę godzin atmosferę Sierpnia ‘80. Sam papież powiedział: „Umowy gdańskie pozostają nadal zadaniem do spełnienia”. Słowa te wywołały burzę oklasków i okrzyków „Solidarność”, co przerwał Jan Paweł II: „Właśnie chcę o tym mówić, więc pozwólcie się wypowiedzieć papieżowi, skoro chce mówić o was, a także w pewnym sensie za was”. Na Westerplatte, gdzie spotkał się z młodzieżą: „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić”.
Czerwiec
– Wyrazem łagodzenia kursu władzy była zgoda na wydawanie niezależnego miesięcznika „Res Publica” ukazującego się w latach 1979 – 1981 poza zasięgiem cenzury.
25 października
– Powstała jawna Krajowa Komisja Wykonawcza NSZZ „Solidarność” z Lechem Wałęsą na czele – jako jednolite kierownictwo związku w miejsce podziemnej TKK NSZZ „Solidarność” oraz Tymczasowej Rady „Solidarności”.
9 listopada
– Bezpieka aresztowała ukrywającego się od 13 grudnia 1981 Kornela Morawieckiego, przywódcę antykomunistycznej „Solidarności Walczącej” dążącej do odzyskania niepodległości we wspólnej walce z narodami ujarzmionymi przez Związek Sowiecki. S” była przedstawiana przez propagandę jako organizacja terrorystyczna. Aresztujący Morawieckiego esbek zapytał, dlaczego nie znaleziono przy nim żadnej broni. Morawiecki odpowiedział, że jak go powieszą, to gwarantuje, iż jego następca będzie już miał przy sobie uzi… Wraz z aresztowanym wkrótce Andrzejem Kołodziejem zostali obaj wydaleni z Polski wiosną 1988 roku. Morawiecki wrócił do kraju przez zieloną granicę kilka miesięcy później.
29 listopada
– Odbyło się referendum na temat tzw. II etapu reformy gospodarczej. „Solidarność” wezwała do jego bojkotu, do urn poszło jednak według oficjalnych danych 67 proc. Polaków, ale m.in. w Gdańsku 44 proc. Na zadane dwa pytania dotyczące kwestii gospodarczych i politycznych twierdząco odpowiedziało jedynie ponad 40 proc. uczestników referendum (poniżej wymaganych 50 proc.), co spowodowało, że zostało przez władze przegrane.
1 stycznia
– Ogłoszono komunikat o zaprzestaniu zagłuszania Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz innych polskich programów nadawanych z zachodu, m.in. BBC, Głosu Ameryki.
25 kwietnia
– Rozpoczęły się strajki, m.in. w Stoczni Gdańskiej, Hucie Stalowa Wola, Hucie im. Lenina. Robotnicy obok postulatów ekonomicznych zgłosili żądanie legalizacji NSZZ „Solidarność”. Strajki poparła m.in. część środowisk studenckich, ale nie przybrały szerszego charakteru. W takiej sytuacji strajk w nowohuckim kombinacie został rozbity siłą w nocy z 4 na 5 maja. 10 maja strajkująca część załogi Stoczni Gdańskiej przeszła w pochodzie na czele z Lechem Wałęsą do kościoła św. Brygidy.
11 – 16 lipca
– W Polsce przebywał sowiecki przywódca Michaił Gorbaczow. Mimo wyreżyserowanych spotkań z wyselekcjonowaną publiką ich atmosfera odbiegała od bizantyjskiego stylu poprzednich wizyt sowieckich genseków i wzmacniała nadzieje na możliwość zmian.
14 sierpnia
– Rozpoczęli strajk górnicy kopalni Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie powstał MKS (podobnie jak w Sierpniu „80). Przystąpiło do niego kilkanaście śląskich kopalń, w pierwszym postulacie zażądano powrotu do legalnej działalności „Solidarności”. Pracę przerwała ponownie Stocznia im. Lenina, zakłady w Szczecinie, Stalowej Woli. 31 sierpnia szef MSW Czesław Kiszczak spotkał się z Lechem Wałęsą, który z trudem przekonał strajkujące załogi – przeważnie młode, radykalne pokolenie robotników – do zakończenia 3 września strajków. Ich uczestników poddano represjom – wyrzucano z pracy, karano grzywnami, co jednak rekompensowała pomoc Komisji Interwencji NSZZ „Solidarność” i Kościoła katolickiego.