Jak pożądaliśmy papieru toaletowego

Siedem rolek — tyle podobno potrzebuje rocznie statystyczny Polak. I dlatego w PRL papieru toaletowego nie produkowano go więcej. Opowiada o tym odcinek „Zagadek tamtych lat”. Widzowie zobaczą go w czwartek w TVP 1 o 14.00. Mimo mało sprzyjającej pory, emitowany co dwa tygodnie cykl dokumentalny cieszy się ogromną popularnością. Ogląda go około miliona widzów

Publikacja: 25.03.2009 11:08

Jak pożądaliśmy papieru toaletowego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

„Siedem rolek pożądania” to dowcipna opowieść z czasów PRL, kiedy papier toaletowy zdobywało się i nosiło zawieszony na szyi jak girlandę. Można go było też dostać przynosząc do skupu makulaturę — za 10 kilogramów należała się rolka papieru. Babcie klozetowe w warszawskim PKiN pytały potrzebujących: „na grubo czy na cienko? ” i w zależności od deklaracji wydzielały listek albo dwa. Jerzy Urban opowiada też o nielegalnym papierze toaletowym, na którym powielano jego oblicze.

- Normalnie używałem zwykłego, a ten zawieszałem, jak przychodzili goście — wyznaje. Wspomina też o tym, że papier — nie tylko toaletowy — był wówczas jednym z instrumentów władzy, bo na przykład „Tygodnik Powszechny” ukazywał się w mniejszym nakładzie niż chciano go drukować...

Kolejne odcinki „Zagadek tamtych lat” opowiadają, co w polskim socjalizmie było i śmieszne, i straszne. Autorzy dociekali dotąd, dlaczego w PRL brakowało cukru, kto w 1964 roku obrabował warszawski bank na Jasnej, a także dlaczego łódzkie prządki pokazały tylne części ciała wizytującemu zakład premierowi Piotrowi Jaroszewiczowi.

- Te filmy są propozycją dla ludzi myślących — mówi Michał Matys, pomysłodawca cyklu. — Staramy się pokazać, jak wyglądały wydarzenia sprzed lat zestawiając różne punkty widzenia. To wystarcza, by absurdy tamtych lat dotarły do widzów z całą ostrością. Wiele w nich groteski w stylu Stanisława Barei, choć nie unikamy też spraw cięższego kalibru.

Do komentowania i rekonstruowania poszczególnych zdarzeń zapraszani są m.in. socjologowie i ówcześni politycy. Niektórzy jednak odmawiają. - Na przykład Leon Kłonica, minister rolnictwa z czasów Edwarda Gierka nie chciał opowiadać, jak to naprawdę było z przyczynami braku cukru mimo zbiorów ogromnych ilości buraków cukrowych — ujawnia Michał Matys.

Pierwotnie cykl miał się składać z 12 odcinków, ale obecnie TVP zredukowała go do 9 — tłumacząc to koniecznością oszczędzania. W następnym odcinku, emitowanym 9 kwietnia, autorzy szukać będą odpowiedzi na pytanie „Kto zjadł mięso?” i dlaczego było ono artykułem strategicznym. Bohaterem jednej z „Zagadek tamtych lat” będzie także polski Bill Gates, czyli Jacek Karpiński. - To niesamowita historia naukowca, który na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku wynalazł PC-ta, czyli najpopularniejszy dziś komputer na świecie Microsoftu — wyjaśnia Michał Matys. — I choć była to prawdziwa rewelacja, wyprodukowano zaledwie kilkaset egzemplarzy. Tak się wszystko zakończyło, bowiem Karpiński poglądami nie pasował do ideologii tamtych władz. Wynalazca zajął się hodowlą świń na Mazurach. Po latach autorzy dotarli do niego i jego współpracowników.

Widzowie dowiedzą się także, kto jest faktycznym pomysłodawcą budowy monstrualnych bloków mieszkalnych i czy to możliwe, by Syrenka, duma polskiej motoryzacji, była produktem ubocznym produkcji maszynki do mielenia mięsa...

Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska