Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.08.2009 02:27 Publikacja: 12.08.2009 02:27
Sprawę odnalezienia w soborze w Głębokim na Białorusi szczątków ludzkich nagłośniła „Gazeta Wyborcza”. Na podstawie rozmów z niezależnymi białoruskimi specjalistami sformułowano tezę, że mogą to być polskie ofiary NKWD z lat 40.
Jak poinformował „Rz” rzecznik prasowy Ambasady Białorusi Dmitrij Wybornyj, 23 lipca Prokuratura Generalna Białorusi wysłała do Głębokiego ekipę śledczą. W jej skład oprócz zastępcy prokuratora generalnego weszli biegli z zakresu medycyny sądowej. – Rezultaty ich pracy pozwalają postawić wstępny wniosek, że szczątki nie pochodzą z lat 40., lecz są starsze – mówi „Rz” Wybornyj. Zdaniem biegłych szczątki 36 zmarłych pochowano w różnych odstępach czasu, a na ich kościach nie stwierdzono śladów urazów mechanicznych wskazujących, że osoby te poniosły śmierć wskutek egzekucji.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas