Choć głównym założeniem konkursu było zaprojektowanie Muzeum Historii Polski nad ruchliwą Trasą Łazienkowską, to architekt Mieczysław Jednacz postanowił wyłamać się z obowiązujących zasad. – Nie chciałem przykrywać trasy. Jej fragment na wysokości placu Na Rozdrożu uważam za udany. Dlatego zaprojektowałem muzeum naprzeciwko Zamku Ujazdowskiego, po drugiej stronie arterii – tłumaczy.
Ku ogólnemu zaskoczeniu, jego praca otrzymała drugą nagrodę. – Trochę liczyłem na więcej – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników Jednacz.
Na podium znalazło się też miejsce dla młodych architektów z zespołu Jakuba Krzyczkowskiego. Jury przyznało również trzy wyróżnienia. Jedno z nich powędrowało do Ewy i Stefana Kuryłowiczów z pracowni APA Architects. – Bryła naszego budynku nawiązuje wprost do trudnej i tragicznej historii Polski. Wygląda jak poczet sztandarowy i jest jednoznacznym odniesieniem do Zamku Ujazdowskiego – wyjaśnia małżeństwo.
Drugie wyróżnienie otrzymał projekt pracowni JEMS Architekci. Osiągnięcia polskich projektantów w konkursie na MHP docenia Ryszard Jurkowski, wiceprzewodniczący jury oraz były prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Polskie projekty zyskują coraz większe uznanie na świecie. Okazuje się, że niczym nie ustępujemy zagranicznej konkurencji.
W konkursie na MHP prace oceniało międzynarodowe jury, pełne sław światowej architektury. Patronat nad nim objęła Międzynarodowa Unia Architektów, która bardzo rzadko angażuje się w tego typu przedsięwzięcia.