Spierają się o Świerczewskiego

Kombatanci LWP nie mogą się pogodzić ze zburzeniem pomnika generała. Dlatego chcą upamiętnić jego żołnierzy

Publikacja: 27.05.2010 02:12

Przez lata w Poznaniu stał pomnik Karola Świerczewskiego. Zburzono go w 2009 r.

Przez lata w Poznaniu stał pomnik Karola Świerczewskiego. Zburzono go w 2009 r.

Foto: Fotorzepa, bartosz jankowski Bartosz Jankowski

O uczczenie 2. Armii Wojska Polskiego walczą te same osoby, które sprzeciwiały się wyburzeniu pomnika ku czci gen. Karola Świerczewskiego. Stał na jednym z poznańskich osiedli. Został zburzony w ubiegłym roku.

[srodtytul]Kultowe miejsce[/srodtytul]

– Był dla kombatantów 2. Armii miejscem kultowym. Bardzo przeżyli jego zniszczenie. To była decyzja czysto polityczna – mówi Edward Skrzypczak, były I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu.

I od tego czasu grupa poznaniaków, m.in. kombatanci ludowego Wojska Polskiego i dawni działacze PZPR, zabiega o postawienie pomnika podkomendnym generała. W ubiegłym roku ich starania poparła posłanka SLD Krystyna Łybacka. Teraz znaleźli sojuszników w radzie miasta.

– Rozumiem, że postać gen. Świerczewskiego budzi kontrowersje. Pomysłodawcom pomnika nie chodzi jednak o uczczenie dowódcy, ale samych żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego, którzy brali udział w walkach o nasze miasto – tłumaczy autor projektu uchwały w tej sprawie i przewodniczący Klubu LiD Antoni Szczuciński.

W podobnym tonie wypowiadają się szefowie klubów PO i PiS. – Skoro zapalamy znicze na grobach czerwonoarmistów, tym bardziej powinniśmy pamiętać o naszych żołnierzach – podkreśla Przemysław Foligowski z Klubu PiS. Jednak zastrzega, że nie wszystkim z jego klubu ta inicjatywa się podoba.

Nie podoba się też niezależnemu radnemu Norbertowi Napierajowi, który zabiegał o wyburzenie pomnika Waltera.

– Powoływanie się na pamięć o szeregowych żołnierzach to zwyczajny fortel. Pomysłodawcy nawet za bardzo się z tym nie kryją – uważa.

– Zwyczajnych ludzi mogłaby uczcić np. tablica z inskrypcją „ku czci żołnierzy polskich walczących o wolność na wszystkich frontach drugiej wojny światowej”. Nie należy jednak stawiać pomników wymienionej z nazwy formacji zbrojnej, której rola w najnowszej historii Polski jest, delikatnie mówiąc, niejednoznaczna.

[srodtytul]Przypomnieć prawdę[/srodtytul]

Radni już raz pokłócili się o pomnik. Podczas jednej z sesji zwolennicy budowy w ostatniej chwili chcieli wprowadzić pod obrady uchwałę w tej sprawie. Część radnych zaprotestowała. Ma wrócić na kolejnej sesji, na początku czerwca.

Pomysł bardzo ostrożnie oceniają też historycy. – Warto przypominać o losie szeregowych żołnierzy 2. Armii „ludowego” WP. Trafiali do niej Polacy z przymusowego poboru, często o AK-owskiej przeszłości. Warto tym chłopcom stawiać pomniki przypominające ich los. Ale nie oni wydawali rozkazy – zauważa dr Maciej Korkuć z IPN. – Potrzeba przypomnieć prawdę o sowieckim dowództwie 2. Armii, które uczyniło także z niej narzędzie realizacji „polskiej” polityki Stalina. Pamiętajmy, że Świerczewski m.in. podpisywał polityczne wyroki śmierci na własnych podkomendnych. Bez tego łatwo na nowo zakłamywać tę tragiczną historię.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Bogusław Polak, historyk zajmujący się m.in. wojskowością. – Trudno mi oceniać intencje autorów pomysłu. Ale gdyby ktoś chciał postawić znak równości pomiędzy gen. Świerczewskim a żołnierzami 2. Armii WP, dopuściłby się niegodziwości. Żołnierze ginęli masowo także dlatego, że byli fatalnie dowodzeni – zaznacza.

Wcześniej inicjatorzy akcji wielokrotnie podkreślali, że Świerczewski to bohater. Dziś na pytania o pomnik Skrzypczak odpowiada wymijająco:

– Mówiąc o nowym pomniku, myślę przede wszystkim o dwóch braciach mojego ojca, którzy służyli w 2. Armii.

Budowa monumentu ma kosztować nawet 300 tys. zł. Pieniądze na ten cel pomysłodawcy zamierzają zgromadzić sami. Może on stanąć na poznańskiej Cytadeli, chociaż rozważane są też inne miejsca.

O uczczenie 2. Armii Wojska Polskiego walczą te same osoby, które sprzeciwiały się wyburzeniu pomnika ku czci gen. Karola Świerczewskiego. Stał na jednym z poznańskich osiedli. Został zburzony w ubiegłym roku.

[srodtytul]Kultowe miejsce[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń