Reklama
Rozwiń

Dwudziestolecie - czas rozliczeń

Nasi pisarze prawie przez całe Dwudziestolecie rozliczali się z wojną polsko-sowiecką. Nie tylko dlatego, że wielu z nich, tak jak Juliusz Kaden-Bandrowski czy Stanisław Rembek wzięło udział w tym starciu z karabinem w ręku.

Publikacja: 07.09.2010 19:32

Na zdjęciu: Mateusz Damięcki (Cezary Baryka) w filmie "Przedwiośnie" w reż. Filipa Bajona. Scena mar

Na zdjęciu: Mateusz Damięcki (Cezary Baryka) w filmie "Przedwiośnie" w reż. Filipa Bajona. Scena marszu na Belweder. Fot. J. Turczyk PAP)

Foto: www.dzieje.pl

Red

Walka w obronie dopiero co odzyskanej wolności, oraz ujawniające się ostre spory polityczne, dominowały w ogólnonarodowej debacie jeszcze przez wiele lat. To sprawiało, że temat „cudu nad Wisłą” był po prostu nośny. Autor, który ignorował tę tematykę, skłaniając się ku awangardowym nowinkom, nie mógł liczyć na wielką popularność oraz uznanie politycznych salonów. Tymczasem duża część ówczesnego środowiska literackiego wywierała przemożny wpływ na opinię publiczną, angażując się w polityczne spory i opowiadając się po stronie poszczególnych stronnictw. Mówiąc krótko, pisarze byli, czy raczej – czuli się politykami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego